آجر دیوار چینی

برای دیوار چینی کدام نوع آجر مناسب است؟

فهرست مطالب

اصول صحیح دیوار چینی

همان طور که گفته شد، در دیوار چینی ساختمان باید اصول صحیح برای انجام کار در نظر گرفته و رعایت شود. منظور از اصول صحیح دیوارچینی، اقداماتی مانندانتخاب افراد متخصص در زمینه دیوارچینی، انتخاب بهترین مصالح مورد نیاز برای دیوارچینی و به کار بستن اصول فنی در هنگام دیوارچینی ساختمان است که قبل، حین و بعد از دیوارکشی باید صورت گیرد.

منظور از عملیات دیوارچینی ساختمان به چیدن و کنار هم قرار گرفتن آجرهای ساختمانی به همراه سایر مصالح ساختمانی برای اجرای دیوارهای ساختمان طبق یک الگوی اتصال مخصوص است.

اصول صحیح دیوارچینی ساختمان به انتخاب مصالح مناسب و افراد ماهر در زمینه دیوارچینی اشاره می کند. به دلیل اینکه روش صحیح دیوارچینی منجر به استحکام و پایداری دیوار می شود. همچنین در اصول صحیح دیوارچینی به کیفیت مصالحی نظیر انواع آجر های ساختمانی یا بلوک سیمانی، کیفیت اصول فنی در دیوارچینی، نحوه صحیح دیوارچینی و کیفیت سیستم ساختمان اشاره دارد.

 

 

بهترین مصالح برای دیوار چینی

تا این قسمت مطلب به اهمیت اصول صحیح دیوار چینی ساختمان پرداختیم. یکی دیگر از موارد مهم انتخاب مصالح ساختمانی مناسب برای دیوارچینی ساختمان است. با توجه به نوع پروژه، نیروری متخصص پروژه و هزینه و بودجه ای که برای آن در نظر گرفته می شود، مصالح مورد نیاز انتخاب می شود. هر چقدر بیشتر زیر نظر مهندسمتخصص خرید مصالح برای ساخت دیوار انجام و هزینه شود، دیوار چینی زیبا و صاف به عمل خواهد آمد. دیوارهای داخلی ساختمان به منظور جدا کننده قسمت های مختلف از هم ایجاد می شوند. دیوارهای خارجی علاوه بر اینکه برای ایجاد خصوصیت حفظ حریم شخصی ایجاد می شوند، باید نشان دهنده سلیقه و پاسخ مناسب در برابر تغییرات آب و هوایی باشند.

مصالحی که در دیوارکشی مورد استفاده قرار می گیرند، با توجه به مواد و فرآیندی‌‌هایی که در ساخت مصالح به کار برده‌‌ می‌شود، در انواع مختلفی تولید می شوند. در بازارهای ایران نیز انواع مختلفی از مصالح برای دیوار چینی استفاده می شود. انتخاب مصالح مناسب بستگس به بودجه و کاربرد آن در پروژه ساختمانی دارد. با توجه به هزینه ای که برای خرید مصالح در نظر گرفته می شود انتخاب های محدودی پیش رو خواهد بود. از جمله مصالحی که برای دیوار چینی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند موارد زیر است:

مطالعه کنید  آجر سفالی | مزایای آجر سفالی

1. آجر
3.بلوک سفالی
3.بلو ک سیمانی

 

آجر: از بهترین مصالح دیوار چینی

انواع آجر در طرح ها و رنگ های مختلفی تهیه و تولید می شوند و از مصالح با کاربرد فراوان در ساختمان سازی محسوب می شود. به دلیل در دسترس بودن مواد اولیه برای تولید آجر در کشور هزینه تولید آجر نسبت به سایر مصالح کمتر است و بنابراین استفاده از آن برای ساختمان سازی به صرفه است. همین موضوع نیز باعث شده است که آجر به عنوان یکی از رایج‌ترین مصالح دیوار چینی مورد استفاده قرار گیرد.

مصالح دیگری نیز برای دیوار چینی در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند. مصالح جدید نیاز به سیمان و بتن کمتری در اجرا دارند. بنابراین سرعت اجرای کار افزایش پیدا می کند.

آجرهای سنتی در ساختمان سازی برای اجرای دیوارهای خارجی مورد استفاده قرار می گیرند. آجرهای سفالی به دلیل سبک بودن آن ها برای دیوارهای داخلی ساختمان که نقش جدا کننده داشته باشد مورد استفاده قرار می گیرد. سوراخ های آجر سفالی باعث می شود ملات به داخل ان نفوذ کند و در نتیجه استحکام آجر افزایش پیدا می کند.

 

 

آجر سفالی

بلوک‌‌های سفالی از بهترین مصالح برای دیوار چینی در ساختمان سازی هستند. آجرهای سفالی از نظر اندازه فیزیکی نسبت به سایر آجرهای معمولی بزرگتر هستند و در ساخت دیوارهای ساختمان به کار گرفته می شوند. برای ساخت آجرهای سفالی از خاک رس و موادی مانند از جمله آهک و قالب‌‌های سوراخ دار استفاده‌‌ می‌کنند.

آجر های سفالی مزایای بسیاری دارند. از جمله این مزایا می توان به مقاومت بالا در برابر حرارت، حفره‌دار بودن که قابلیت عایق صوتی و حرارتی آن را افزایش می دهد و نیاز بسیار کم به ملات در دیوار چینی اشاره کرد. آجر های سفالی فرآیند ساخت حساسی دارند و به هیچ وجه نباید آلودگی در آن‌‌ها اثر کند زیرا در این صورت کیفیت بلوک به شدت پایین‌‌ می‌آید. بنابراین در شرایط تولید این آجر باید دقت لازم به عمل آید.

مطالعه کنید  انواع علم دوش از لحاظ طراحی

 

 

آجر نما

یکی از نمونه آجر هایی که برای ساختمان سازی و دیوارهای خارجی به کار می رود، آجر نما است. زیباسازی فضای بیرونی ساختمان، ظاهر نمای ساختمان بیسار مهم است و جلوه ای زیبا به ساختمان می دهد.

همان طور که می دانید، آجر نما در فضای بیرونی ساختمان به کار برده می شود بنابراین باید به گونه ای تولید شود که در شرایط آب و هوایی مختلف بتواند از خود مقاومت نشان دهد. استقامت آجر نما باید به گونه ای باشد که استفاده از آن در محیط آزاد و در صورت قرار گیری در برابر نور خورشید و یا آب باران و برف و یا دمای یخبندان دوام بیاورد ، شوره نزند، ترک نخورد و در نهایت ظاهری کهنه و زننده برای ساختمان ما ایجاد نکند. در صورتی که نمای ساختمان دچار خرابی در شرایط آب و هوایی مختلف شود نیاز به بازسازی نمای ساختمان خواهید داشت.

 

بلوک سیمانی

بلوک‌های سیمانی یکی دیگر از مصالح ساختمانی هستند که برای دیوار چینی مورد استفاده قرار می گیرند. انواع بلوک های ساختمانی امروزه برای ساختمان سازی تولید می شوند. بلوک های ساختمانی از جمله مصالح در دسترس هستند و فرایند ساخت آن ها تغییرات زیادی داشته است و فرایندی ویژه برای ساخت آنها طی می شود.

بلوک های سیمانی ویژگی‌‌های فیزیکی و ساختاری متفاوتی دارند و در ساخت و ساز بسیار به کار برده می شوند.

برای ساخت بلوک های سیمانی دانه‌‌های ماسه، سیمان و آب به کار برده می شود. بلوک های سیمانی موجود در بازار در ابعاد و ضخامت و شکل های متفاوت بنا به کاربرد آن ها تولید می شوند. با توجه به تنوع ابعاد در تولید کاربردهای متعددی نیز دارند.

مطالعه کنید  بلوک سیمانی تو خالی چیست؟

 

نحوه دیوار چینی با آجر سفال

دیوار چینی با استفاده از آجرهای سفال شیوه ای مرسوم است که به وفور به کار گرفته می شود. آجرهای سفال با استفاده از خاک رش و خاک شیل در کوره های اجر پزی تولید می شوند و در ساختار ان ها سوراخ هایی ایجاد می شود. آجر ها سفالی با استفاده از آب، خاک رس و خاک شیل، به صورت مکعب مستطیل توپر، توخالی و سوراخ دار تولید می شود. ابعاد آجرهای سفال متفاوت است و در ابعاد گوناگون تهیه و تولید می شوند. هنگام انتخاب آجرهای سفال برای دیوارهای ساختمان با توجه به عرض محدوده مورد نیاز ساختمان ابعاد مناسب آجر را برای ساختمان انتخاب کنید.

 

نکات اجرایی در دیوار چینی

1.نیازی به زنجاب کردن بلوک‌های سفالی نیست. زنجاب به معنای قرار دادن کامل بلوک های سفالی در داخل آب است.
2.برای بلوک‌های سفالی نیازی به رعایت بَندهای عمودی دیوار نیست. اما در بَندهای افقی دیوار لازم است که اندازه 10 تا 12 سانتی‌متر رعایت شود.
3.بلوک‌هایی که برای دیوارهای پیرامونی استفاده می‌شوند دارای فضایی برای استفاده از یونولیت جهت عایق صوتی هستند. بنابراین لازم است قبل از چیدن رَج بعدی، یونولیت را در مکان خود قرار دهید.
4.گونیا بودن دیوارچینی اتاق‌ها، آشپزخانه و سرویس‌ها بسیار مهم است. در صورت بی‌دقتی در تیغه چینی، کاشی کاری یا تزیینات دیوار دچار مشکل خواهند شد.
5.دیوار‌ها حتماً از کناره‌ها توسط میلگرد در فواصل ۵۰ سانتی‌متری به ستون‌ها مهار شوند.
6.در قسمت انتهایی زیر سقف باید حتماً دیوار مهار شود‌، که روش اجرای وال پست بهترین حالت در مهار دیوار است.

 

 

 

 

نکته مهم : جهت برقراری ارتباط با واحد فروش و یا استعلام موجودی انبار کافیست از ( استعلام قیمت ) استفاده کنید ، با تشکر واحد پشتیبانی پخش میثم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات
پیمایش به بالا