بلوک سیمانی بهتر است یا آجر

بلوک سیمانی بهتر است یا آجر؟

فهرست مطالب

آجر بهتر است یا بلوک سیمانی؟

طبیعتا یکی از این دو مورد، باید نسبت به پروژه و هزینه انتخاب شود. اما کدام بهتر است آجر یا بلوک سیمانی؟تفاوت بین آجر و بلوک سیمانی از نظر ترکیب و کاربرد بسیار زیاد است. ساخت خانه با آجر و سیمان و انتخاب مواد و بهترین مصالح از مهمترین نکات مرحله اول پروژه است. پس باید در مورد هر کدام از مصالح اطلاعات مناسبی کسب کنید.

 

از آجر تا انواع بلوک سیمانی

ساخت خانه با آجر و سیمان پروسه ای چند ساله طی شده است. تا چند سال پیش تمامی ساخت و ساز ها با آجر بود. اما مردم خواهان دوام و پایداری بودند، همچنین آگاهی و حساسیت ها نسبت به محیط زیست هم بیشتر شد. تا اینکه صنعت ساختمان تصمیم گرفت متناسب با نیازها و سهولت دسترسی و ساخت به سمت بلوک های سیمانی گرایش پیدا کند.

 

آجر بهتر است یا بلوک سیمانی

آجر و بلوک سیمانی هر دو مواد محکمی هستند و مقاومت خوبی در برابر آتش دارند. هر دو مقاومت و طول عمر بالایی دارند. اما مواد اولیه و خصوصیات ساختاری آنها کاملا متفاوت می باشد. پس برای اینکه بدانیم استفاده از آجر بهتر است یا بلوک سیمانی، باید به تفاوت این دو محصول بپردازیم.

 

تفاوت آجرها با بلوک های سیمانی

1- مقاومت فشاری آجر از بلوک سیمانی کمتر است.

2- مقاومت بلوک سیمانی در آب خیلی بالاتر از آجر است، بلوک سیمانی تقریبا ضدآب است.

3- عمر بلوک بتنی یا سیمانی کمتر از آجر است. 100 سال عمر را برای بلوک سیمانی و 1000 سال را برای آجر تخمین زده اند.

مطالعه کنید  خرپا و کاربرد آن در ساخت و ساز

4- بلوک های بتنی را می توان از مواد سازگار با محیط زیست نیز حساب کرد و جز مصالح سبز برشمرد. به‌طور مثال بلوک سبک یا بلوک پوکه ای در ساخت خود، از پوکه معدنی که از دل آتشفشان ها استخراج می شود، استفاده می کند.

5- بلوک های بتنی به راحتی قابل رنگ آمیزی هستند اما آجرها، نمک های فلزی ترشح میکنند که باعث پوسته شدن رنگ می شود.

 

مزایای آجر

1- آجرها از جرم حرارتی بالایی برخوردار هستند و گرمای بیشتری نسبت به بلوک ها جذب می کنند. آجرها در طول روز گرما را جذب می کنند و در شب آزاد می کنند. پس آجر بهترین مصالح دیوارچینی برای خنک نگه داشتن خانه در تابستان و گرم نگه داشتن خانه در زمستان است.

2- آجر ها به راحتی قابل بازیافت هستند چون از جنس خود محیط زیست هستند. بلوک ها به اندازه آجر قابل بازیافت نیستند.

3- آجرهای سنتی قرمز با دوام تر و سازه های ساخته شده با آنها مقاوم تر از بلوک سیمانی است.

4- آجرها بالاترین درجه آتش‌سوزی را دارا هستند. زیرا جز مواد خاکی بسیار فشرده هستند. این فشرده سازی آنها را بسیار متراکم می کند. تراکم زیاد فضای کمی برای احتراق و گسترش احتراق می گذارد. پس مقاومت آجر در برابر آتش سنگین بسیار زیادتر از مقاومت بلوک سیمانی است.

5- آجر نیاز به تعمیر و نگهداری ندارد، پس هزینه نگهداری و تعمیر طولانی مدت ندارند. اما سازه های بلوکی باید مراقبت شوند و الا از هم پاشیده می شوند.

 

مخالف آجر

اگر که مخالف آجر هستید، حتما به گزینه های دیگر، اول از هم نیز به بلوک فکر کنید. ما با فردی که مخالف آجر و استفاده از آن است کاملا حق می دهیم و موافق نظرش نیز می باشیم. چرا که با این قیمت های سرسام آور، استفاده از آن صرفه ی زمانی و دستمزد ندارد و بهتر است از استفاده آن چشم پوشی کرد مخصوصا اگر کم حوصله باشید و بودجه ی کمی دارید.

مطالعه کنید  سنگ بلوک گیلان | از کجا بلوک سیمانی بخریم ؟

 

مزایای بلوک سیمانی

1- بلوک سیمانی ارزان‌تر از آجر هست این مهمترین برتری بلوک سیمانی نسبت به آجر است. هزینه تمام شده دیوار بلوک سیمانی تقریبا یک سوم دیوار آجری است. خرید و تدارکات بلوک سیمانی به نسبت آجر بسیار کمتر است.

2- بلوک های سیمانی از مواد قابل بازیافت موجود در طبیعت نیز قابل ساخت هستند و تقریبا جز مصالح سبز به شمار می روند. بلوک های سیمانی می توانند با بازیافت زباله های مختلف مثل خاکستر بادی تولید شوند. در حالی که آجر ها برای تولید از خاک موجود در طبیعت استفاده می کنند. خاک یک لایه محافظ ارزشمند در طبیعت می باشد. به همین دلیلی دادگاه ملی سبز بسیار مخالف آجر های قرمز می باشند.

3- سبک بودن بلوک سیمانی یکی دیگر از ویژگی های متمایز این محصول می باشد. مخصوصا بلوک سبک سیمانی که از پوکه معدنی تولید می شود و به بلوک پومیس یا بلوک پوکه ای شناخته می شود. تخصص بتن آلوکا در تولید بلوک سبک سیمانی با وزنی بسیار سبک از پوکه معدنی تبریز می باشد. با بلوک پوکه ای در لینک زیر کامل آشنا شوید.

4-چهارمین برتری بلوک سبک سیمانی، قدرت و تحمل بالای آن در برابر زلزله های مکرر اخیر بوده است. حتی بلوک های سنتی و معمولی نیز در برابر طوفان و گردباد نیز مقاومت خوبی از خود نشان داده است.

کشورهایی که استفاده از بلوک های بتنی را تاکید و تشویق می کنند دور اندیشی برای مقابله با همچین بلایای طبیعی را دارند. حال اگر در نحوه تولید و به کار بستن بلوک سیمانی نیز استاندارد ها رعایت شود استحکام بیشتر هم می شود.

مطالعه کنید  مزایا و معایب بلوک پوکه

5- عایق صدا بالای بلوک سیمانی یکی از ویژگی های جذاب برای کسانی هست که در مناطق صنعتی یا مکان های نزدیک به جاده های شلوغ اقامت دارند. چون تراکم دیوارهای بلوک بیشتر از دیوارهای آجری است پس عایق صوتی بالاتری ایجاد میکنند.

 

 

نکته مهم : جهت برقراری ارتباط با واحد فروش و یا استعلام موجودی انبار کافیست از ( استعلام قیمت ) استفاده کنید ، با تشکر واحد پشتیبانی پخش میثم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات
پیمایش به بالا