خرپای میلگردی

خرپای میلگردی چیست؟

فهرست مطالب

خرپای میلگردی چیست؟

اجزای تشکیل دهنده خرپای میلگردی شامل میلگرد بالا، میلگرد پایین (میلگردهایی که نقش کششی دارند) و میلگرد زیگزاگ (میلگرد عرضی) می‌باشد. شکل ساختاری آن به این صورت است که یک میلگرد در بالا و دو میلگرد در پایین سطح مقطع مثلثی شکل تشکیل می‌دهند، مابین میلگرد ردیف بالا و پایین از میلگرد با سایز کمتر به صورت زیگزاگ استفاده می‌شود.

 

آشنایی با مشخصات خرپای میلگردی

ارتفاع خرپای میلگردی 10 تا 30 سانتی‌متر می‌باشد.
طول خرپا ممکن است از 1 متر تا 14 متر متغیر باشد.
تنش تسلیم میلگرد 4200 کیلوگرم بر سانتی‌متر مکعب می‌باشد.
در ساخت این نوع عضو از سازه از میلگرد A3 گرم نورد شده استفاده می‌شود ( عموما از میلگرد A3 استفاده می‌شود ولی ممکن است میلگرد A2 نیز به کار رود.)
قطر میلگرد انتخابی برای بالا و پایین تیرچه، سایز 5 الی 16 میلی‌متری می‌باشد.
قطر میلگردهای میانی یا همان میلگرد زیگزاگ 4 الی 6/5 میلی‌متر است.

 

استفاده از خرپای میلگردی چه مزایایی دارد؟

با توجه به اینکه اکثر سازه‌ه‌های مسکونی در ایران از سقف تیرچه بلوک ساخته می‌شوند، استفاده از خرپای میلگردی در سازه‌ها بسیار رایج شده است. با توجه به مزیت اقتصادی و سرعت اجرای بالایی که استفاده از این نوع تیرچه در پروژه‌ها دارد ترجیح بسیاری از پیمانکاران، طراحان و مجریان سازه می‌باشد.

عایق در برابر صدا و حرارت
افزایش سرعت اجرای سازه
کاهش استفاده از مصالح فولادی نظیر میلگرد
افزایش مقاومت سازه
صرفه جویی در استفاده از مصالح به دلیل استفاده از بلوک خالی
اتصال اجزا به وسیله جوشکاری
کاهش لرزش سقف
به علت پیش ساخته بودن مقطع، نیازی به حضور نیروی کار اضافی در کارگاه ساختمانی نیست.
قابلیت سفارش در ابعاد و اندازه‌های مورد نظر
استفاده کمتر از جک در هنگام اجرای سقف به دلیل مقاومت زیاد خرپا

مطالعه کنید  خرپا و کاربرد آن در ساخت و ساز

 

خرپای میلگردی در چه مصارفی به کار برده می‌شود؟

استفاده از خرپای میلگردی در ساخت تیرچه بتنی رایج‌ترین کاربرد آن در صنعت عمران می‌باشد. از تیرچه بتنی در ساخت سقف‌های ساختمان بتن آرمه استفاده می‌شود.اجرای سقف تیرچه بلوک مقرون به صرفه بوده و نیازی به نیروی ماهر برای اجرای این نوع سقف نیست به همین علت اگر به بیشتر سازه‌های اطرافتان نگاه کنید سازه با سقف تیرچه بلوک بیشتر به چشم می‌خورد.

از خرپای میلگردی ممکن است در ساخت برخی قطعات پیش ساخته نیز استفاده شود همچنین در اجرای شناژهای عمودی و افقی کاربرد مفیدی دارد.تیرچه‌های پیش ساخته خرپایی براساس استاندارد تولید می‌شوند و بعد از انجام تست و آزمون به دست خریدار می‌رسند. یعنی هر تیرچه خرپایی برگه آزمایش تایید شده از جانب آزمایشگاه مورد تایید دارد. برای اینکه اثرات جوشکاری تخریب کمتری در خرپا به وجود آورد از میلگردهای کم سایز استفاده می‌شود.

 

 

نکته مهم : جهت برقراری ارتباط با واحد فروش و یا استعلام موجودی انبار کافیست از ( استعلام قیمت ) استفاده کنید ، با تشکر واحد پشتیبانی پخش میثم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات
پیمایش به بالا