ابعاد استاندار بلوک سیمانی

ابعاد استاندار بلوک سیمانی چقدر است؟

فهرست مطالب

ابعاد استاندار بلوک سیمانی چقدر است؟

بلوک‌های سیمانی جزو مصالح همه‌کاره و پرکابرد در ساخت و ساز هستند. و اولین چیزی که صاحبان پروژه در هنگام خرید این مصالح لازم است بدانند، ابعاد استاندارد بلوک سیمانی است، تا در تخمین تعداد لازم و هزینه‌ها صرفه‌جویی شود.با اینکه نمی‌توان به طور دقیق تعداد را مشخص کرد. اما طبق استاندارد کلی گفته می‌شود که در هر متر مربع دیوار، 11.8 تعداد بلوک نیاز است. در ادامه با ما همراه شوید تا درباره سایز استاندارد بلوک سیمانی اطلاعات جامعی کسب کنیم.

رعایت ابعاد استاندارد بلوک سیمانی بسیار مهم است زیرا:

سازگاری ساختاری:

ابعاد استاندارد بلوک سیمانی باید با سایر عناصر سازه سازگار باشند، این امر مهم است تا بلوک‌ها به‌طور صحیح در ساختار قرار گیرند و هماهنگی لازم را داشته باشند.

کاربری بهینه مصالح:

استفاده از ابعاد استاندارد، امکان استفاده بهینه از مصالح ساختمانی را فراهم می‌کند و از ضایعات در ساخت و ساز جلوگیری می‌کند.

کارایی سازه:

ابعاد منظم بلوک‌های سیمانی به بهبود کارایی سازه کمک می‌کند. این شامل مواردی مانند مقاومت بالا در برابر فشار و حرارت، عایق بودن به‌خوبی، و کمک به عملکرد انرژی‌ای ساختمان می‌شود.

توسعه ساختمانی سریع‌تر:

استفاده از بلوک‌های با ابعاد استاندارد، فرآیند ساخت و ساز را سریع‌تر و کاراتر می‌کند و به طراحان و مهندسان اجازه می‌دهد به راحتی طرح‌های مختلف را برای پروژه‌های ساختمانی اجرا کنند.

به طور کلی، رعایت ابعاد استاندارد بلوک‌های سیمانی باعث ایجاد ساختمان‌هایی با کیفیت و پایدار می‌شود و از مشکلات فنی و عملیاتی در آینده جلوگیری می‌کند.

 

سایز استاندارد بلوک سیمانی

همانطور که اشاره کردیم بلوک های سیمانی یکی از کاربردی‌ترین مصالح دیوار و سقف است. اما نحوه محاسبه دیوار چینی و سقف در یک متر مربع وابسته به سایز و ابعاد بلوک سیمانی سنگین و یا سبک است. با دانستن ابعاد بلوک سیمانی سقفی یا دیواری می‌توان تعداد قطعاتِ لازم را برآورد کرد.

مطالعه کنید  مهم ترین کاربرد سیمان در ساخت و ساز

معمولاً سایز استاندارد بلوک سیمانی از لحاظ طول و ارتفاع یکسان، و آن هم 20×40 است. اما تفاوت اصلی که باعث تمایز بین بلوک‌ها می‌شود، ضخامت آن‌هاست. که در اندازه‌های 7، 10، 15، 20، 30، 40 و … تولید و عرضه می‌شوند. و در واقع همین ویژگی قیمت بلوک ها را تعیین می‌کند.

اما توجه به وزن بلوک سیمانی برای سقف و دیوار نیز اهمیت به سزایی دارد. برای مثال وزن بلوک سیمانی سبک 10 الی 13 کیلوگرم است. که در بلوک‌های سنگین این عدد به 18 تا 20 کیلو می‌رسد.

 

ابعاد استاندارد بلوک سیمانی

ابعاد بلوک سیمانی استاندارد طبق سازمان‌های مشخص تعیین شده است. محاسبه ابعاد هر بلوک سبک سیمانی متناسب با قالب مصرفی و کاربردی که خواهد داشت معین می‌شود.

ابعاد 20×20×40 (20×20×15): ابعاد بزرگ بلوک سیمانی است، که معمولاً برای دیوارهای پیرامون ساختمان به کار بسته می‌شوند.
ابعاد 20×20×10 (20×20×7): این ابعاد کوچک بلوک سیمانی است، که برای چینش تیغه‌های داخلی ساختمان مناسب است.

رایج‌ترین ابعاد بلوک‌های تولید شده برای دیوارچینی در ساختمان‌ها به شرح زیر است:

 

بلوک سیمانی 20×20×40

این نوع بلوک‌ها در این اندازه، به ابعاد بلوک سیمانی استاندارد شناخته می‌شود. و بیشتر مردم در ساخت‌وسازها مسکونی خود از آن استفاده می‌کنند. و پرفروش‌ترین بلوک سیمانی محسوب می‌شوند.

 

بلوک سیمانی 20×30×40

بلوک سیمانی با این ابعاد از مدل قبلی کمی بزرگ‌تر است. این ابعاد بلوک سیمانی برای دیوارچینی و در ساخت دیوارهای بزرگ کاربرد دارند.

 

بلوک سیمانی 20×10×40

این نوع بلوک‌ها بیشتر در ساخت قسمت‌های داخلی ساختمان استفاده می‌شوند. و به دلیل عرض کمتر در مقایسه با مابقی بلوک‌های سیمانی دارند، برای ساخت دیوار های میانی اتاق خواب و پذیرایی کاربرد دارند.

مطالعه کنید  صفر تا صد تولید بلوک سبک

 

ابعاد استاندارد بلوک سیمانی سقفی

از انواع رایج بلوک‌های سیمانی، بلوک سقفی است. ابعاد بلوک سقفی در حالت استاندارد 40×20×20 است. البته در سایزهای دیگری هم بنا به سفارش تولید می‌شود. برای مثال هر یک عدد بلوک سقفی 20، یک دهم متر مربع از سقف را پوشش می‌دهد و با ده عدد بلوک می‌توان یک متر از سقف را پوشاند.

وزن این بلوک‌ها معمولاً 7 تا 15 کیلوگرم است. و در ساختار آن شیارهایی تعبیه شده که وظیفه اتصال و محکم‌سازی سقف را بر عهده دارند. فضای این شیارها با ملات پر شده و می‌توان بلوک سقفی را به سازه‌هایی مثل آهن یا بتن متصل کرد.

ضخامت اصلی این بلوک استاندارد 20 سانتی‌متر بوده، و مخصوص کاربرد در سقف است. بلوک‌هایی با ضخامت کمتر بین 5 تا 20 برای دیواره‌ها به کار می‌روند.

 

ابعاد بلوک سیمانی دیواری

در بخش پیش با ابعاد بلوک سقفی و نحوه محاسبه آن پرداختیم. اما برای محاسبه کردن تعداد بلوک سیمانی در هر متر مربع دیوار جانبی یا تیغه‌های داخلی ساختمان، یا دور چینی دیوار باغ و هر نوع دیوار دیگر به شرح زیر خواهد بود:

ابعاد بلوک سیمانی تو پر یا توخالی برای ارتفاع 19.5 سانتی‌متر و طول 40 سانتی‌متر، تعداد 11.5 قالب بلوک سیمانی برای یک متر مربع دیوار نیاز است.
با توجه به ابعاد استاندارد بلوک سیمانی، تعداد بلوک‌ها برای دیوار چینی باغ و حیاط و چهار دیواری، به ارتفاع 15.5 و طول 40 سانتی‌متر، تعداد 15 قالب بلوک سیمانی سنگین برای یک متر مربع دیوارچینی لازم است.

 

فرمول محاسبه بلوک دیوار چینی

برای محاسبه بلوک سیمانی 40 سانتی از فرمول: طول دیوار×ارتفاع دیوار× 12.5

مطالعه کنید  فروش آجر بهمنی در گیلان

و محاسبه بلوک سیمانی 50 سانتی از فرمول: طول دیوار×ارتفاع دیوار× 10

 

تاثیر بلوک سیمانی توپر یا توخالی بر عملکردشان

همانطور که می‌دانید بلوک های سیمانی با توجه به ساختار و شکل و اندازه و فرآیند تولید آن به دو دسته بلوک پر و توخالی تقسیم می‌شوند. بلوک سیمانی تو پر معمولاً برای پروژه‌های گسترده که به مقاومت و استحکام سازه نیاز است، استفاده می‌شوند. و برای دیوارهایی با تحمل وزن زیاد مناسب است.

درمقابل بلوک تو خالی، که به عنوان بلوک سبک هم شناخته می‌شود. معمولاً 50 درصد حجم این بلوک‌ها خالی است. همین امر نیز چینش آن را راحت‌تر و سریع‌تر می‌کند.

 

نکته مهم : جهت برقراری ارتباط با واحد فروش و یا استعلام موجودی انبار کافیست از ( استعلام قیمت ) استفاده کنید ، با تشکر واحد پشتیبانی پخش میثم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات
پیمایش به بالا