گچ سفیدکاری چیست؟

بهترین انتخاب گچ برای سفیدکاری

فهرست مطالب

بهترین انتخاب گچ برای سفیدکاری

گچ سفیدکاری دارای انواع مختلفی است که هریک از آن‌ها مناسب موقعیت و هدف خاصی هستند. به طور مثال گچ سفیدکاری پلیمری همان گچ پاششی است که مخصوص مناطق شرجی بوده و در همه پروژه‌ها نیز قابل استفاده است. در حالی که گچ گیپتون برای روی بتن و سیمان مناسب است. ازاین‌رو شناسایی انواع گچ معمولی و خاص برای انتخاب بهترین گچ سفیدکاری اهمیت بسزایی دارد. علاوه بر این، اطلاع از ویژگی‌های گچ خوب اعم از رنگ، بافت و ساختار قسمت مهمی در راهنمای انتخاب گچ سفیدکاری به شمار می‌آید.

 

گچ سفیدکاری چیست؟

گچکاری ساختمان یکی از مراحل اصلی و الزامی در فرایند ساخت و ساز است که خود شامل مراحلی چون گچ و خاک، سفیدکاری و ابزار زنی است. گچ سفیدکاری در واقع نوعی گچ خالص و مخصوص سفید کردن دیوارها و سقف در گچکاری است که کاربرد بالایی در ساختمان سازی دارد. این گچ دارای رنگ سفید بوده و به دلیل خلوص از چسبندگی مطلوبی هم برخوردار است. بنا به تنوع گچ‌های موجود در بازار، واژه گچ سفیدکاری به نوع خاصی اطلاق نمی‌شود و گچ‌‌های مناسب این کار زیاد هستند.

گچ سفیدکاری علاوه بر اینکه دیوارها را پوشش داده و سفید می‌کند آن‌ها را برای رنگ آمیزی و اجرای کاغذ دیواری نیز آماده می‌کند. این گچ لایه‌ای کاملا صاف و فاقد منفذ ایجاد می‌کند که سبب زیبایی و همچنین عایق شدن دیوار می‌شود. این محصول ماندگاری بالایی داشته و در برابر حرارت، فشار و آلودگی نیز مقاوم است. با این اوصاف گچ مخصوص سفیدکاری کارایی قابل توجهی در ساختمان سازی دارد.گچ

مطالعه کنید  معرفی 6 کاربرد گچ

 

انواع گچ سفیدکاری

با توجه به تنوع در ساختار، ویژگی‌ها، کارایی و حتی ماندگاری انواع گچ سفیدکاری، ابتدا آن‌ها را بررسی کرده و سپس انتخاب می‌کنیم. گچ‌های سفیدکاری بنا به ساختار به دو نوع طبیعی و حاوی مواد افزودنی تقسیم می‌شوند. هریک از این گچ‌ها برای سفیدکاری مناسب بوده و نتیجه‌ای مطلوب ایجاد می‌کنند. گچ‌های سفیدکاری علاوه بر ویژگی‌ها، دارای نحوه استفاده متمایز بوده و همچنین تاریخ انقضای متفاوت هم دارند.

 

گچ معمولی

گچ سفید خالص تهیه شده از سنگ گچ که پودری سفید و نرم است، به عنوان گچ معمولی سفیدکاری شناخته می‌شود. این گچ دارای چسبندگی مناسبی بوده و ملات آن پس از گذشت ۱۰ دقیقه سفت می‌شود. گچ معمولی دارای مش‌های ۴۰ و ۶۰ بوده و ذرات آن ریز و کوچک هستند. این گچ پس از خشک شدن سفید شده و در صورت اجرای صحیح فاقد هر گونه ترک خواهد بود. همانطور که مشخص است قیمت این گچ پایین‌تر از سایرین است.

 

گچ میکرونیزه

گچ میکرونیزه همانطور که از نامش پیداست نوعی گچ ریز دانه است که ذراتی بسیار ریزتر از گچ معمولی دارد. طرز تهیه این گچ بدین صورت است که گچ آسیاب شده از الک بسیار ریز رد شده و پودری نرم و یکدست تهیه می‌شود. ملات حاصل از گچ میکرونیزه بسیار نرم و یکدست بوده و برای آسترکشی مناسب است. این گچ بدون نیاز به الک شدن قابل استفاده است و زمان گیرایی بالاتری نسبت به گچ معمولی دارد.

 

گچ زیرکار

گچ زیرکار را به عنوان یک لایه زیرین برای سطوح مختلف استفاده می‌کنند. این گچ باعث صاف شدن لایه زیرین شده و یک پایه و سطح صاف برای لایه‌های بعدی ایجاد می‌کند. اگر گچ زیرکار به درستی روی سطح اعمال شود، انجام کارهای دیگر مانند نقاشی یا کاشی کاری بسیار آسان خواهد بود. برعکس اگر گچ زیرکار ترک داشته باشد و یا به درستی اعمال نشده باشد، کارنهایی کیفیت چندانی نخواهد داشت.

مطالعه کنید  استفاده از گچ در ساختمان چرا اهمیت دارد؟

 

گچ پاششی بهترین گچ سفیدکاری

گچ پلیمری یا گچ پاششی محصول نوین صنعت ساختمان است که بهترین گچ سفیدکاری هم محسوب می‌شود. این گچ با افزودن عناصر خاصی به پودر گچ معمولی در کارخانه تولید شده و خواص منحصربفردی دارد. گچ پلیمری مخصوص سفیدکاری بدون نیاز به زیرسازی روی سطح اجرا شده و از چسبندگی و مقاومت خوبی برخوردار است. این گچ در نهایت بسیار محکم بوده و بافتی یکدست، سفید و براق ایجاد می‌کند. نحوه استفاده از گچ پلیمری با سایر گچ‌ها متفاوت بوده و به کمک دستگاه در پروژه‌های بزرگ استفاده می‌شود.

 

گچ گیپتون مناسب سفیدکاری

سفیدکاری روی بتن و سطوح سیمانی چالش اغلب گچکاران و مجریان ساختمان سازی است که به لطف گچ گیپتون رفع می‌شود. گچ گیپتون پودر گچ مخصوص سفیدکاری روی بتن و سیمان است سرعت گچکاری را تا حد زیادی افزایش می‌دهد. این گچ نیز دارای قدرت چسبندگی بالایی بوده و زمان گیرایی و خشک شدن آن زیاد است. کارایی و ماندگاری این گچ به نحوه استفاده و اجرا بستگی زیادی دارد.

 

ویژگی‌های بهترین گچ سفیدکاری

میزان سفیدی پودر گچ بسیار مهم است به طوری که گچ مناسب دارای بیش از ۸۵٪ سفیدی است.
اندازه ذرات در مرغوبیت گچ تاثیر مستقیم دارد. گچ مرغوب ذرات ریزی دارد که روی الک باقی نمی مانند.
زمان گیرش گچ در کیفیت ملات و سفیدکاری انجام شده بسیار موثر است. گچ مرغوب دارای گیرش متوسط روبه بالا یعنی ۶ الی ۱۲ دقیقه است.
بسته بندی اصولی و نگهداری صحیح از دیگر موارد مهم در حفظ کیفیت گچ و افزایش کارایی آن است.

مطالعه کنید  سفیدکاری ساختمان چگونه انجام می شود؟

 

راهنمای انتخاب گچ سفیدکاری

انتخاب گچ سفیدکاری مناسب علاوه بر ویژگی‌های ساختاری گچ به پروژه، متراژ آن، آب و هوای منطقه و هدف از سفیدکاری بستگی دارد. به طور معمول هنگام انتخاب گچ با تنوع نام و نوع روبه‌رو می‌شویم، در این موقعیت بهترین کار انتخاب بر اساس نیاز است. به طور مثال گچ مناسب برای گچکاری سطحی که رنگ آمیزی می‌شود گچ میکرونیزه یا پاششی است که سطحی زیبا و مقاوم ایجاد می‌کند. دیگر نکات مهم راهنمای انتخاب گچ سفیدکاری شامل موارد ذیل هستند:

-گچ دارای مش بالاتر از ۶۰ انتخاب عالی برای سفیدکاری است. ازاین‌رو گچ میکرونیزه انتخابی عالی برای گچکاری پروژه‌های مهم است.
-انتخاب گچی که نام و شهرت خاصی دارد، امری هوشمندانه است که نباید آن را فراموش کرد.
-همانطور که گفتیم، گچی را انتخاب کنید که درصد سفیدی قابل توجهی دارد.
-گچ مدنظر را از فروشندگان معتبری که محصول را به طور صحیح انبار می‌کنند، تهیه کنید‌.

نکته مهم : جهت برقراری ارتباط با واحد فروش و یا استعلام موجودی انبار کافیست از ( استعلام قیمت ) استفاده کنید ، با تشکر واحد پشتیبانی پخش میثم

۴ دیدگاه دربارهٔ «بهترین انتخاب گچ برای سفیدکاری»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات
پیمایش به بالا