بهترین نوع سیمان برای کاشی کاری

فهرست مطالب

بهترین نوع سیمان برای کاشی کاری

کاشی کاری و پسباندن سرامیک و انواع سنگ‌ها به نمای ساختمان و یا کف‌ سازه، یکی از حیاتی‌ترین و مهم‌ترین بخش‌های ساخت‌وساز است. زیرا هم در جلوه و زیبایی ساختمان تاثیر دارد و هم عدم استفاده از مصالح مرغوب می‌تواند ضررهای مالی زیادی را برای تعویض کل سنگ نما یا کف، به دنبال خواهد داشت. بنابراین انتخاب بهترین نوع سیمان برای کاشی کاری و خرید از فروشگاه معتبر مصالح ساختمانی مهراکو، می‌تواند شما را در داشتن، نتیجه نهایی منحصربه‌فرد هدایت کند. عموما سیمان مناسب کاشی کاری، سیمانی است که با یه لایه ملات نازک، بتواند بهترین چسبندگی را ایجاد کند.

 

سیمان مناسب کاشی کاری چه سیمانی است؟

همان‌طور که اشاره کردیم، بهترین نوع سیمان برای کاشی کاری، سیمانی است که بتواند با یک لایه نازک ملات هم، چسبندگی قوی و مستحکمی را ایجاد کند. بنابراین با توجه به این تفاسیر، بهترین سیمان برای کاشی کاری سیمان‌های پرتلند خواهند بود. بهترین سیمان برای کاشی‌های کف، سیمان پرتلند معمولی (OPC) درجه 43 برای ساختمان‌های مسکونی کوچک و OPC 53 برای ساختمان‌های مرتفع و تجاری است.

 

1.سیمان پرتلند معمولی (OPC)

دارای 3 گرید 33، 43 و 53 است. سیمان درجه 33 OPC، قدیمی‌ترین سیمان پرتلند معمولی است و تولید آن در بسیاری از کشورها متوقف شده‌است. در حال حاضر، سیمان پرتلند معمولی گرید 43 و 53 در کارهای عمرانی و کاشی کاری مورد استفاده قرار می‌گیرد و یکی از بهترین نوع سیمان برای کاشی کاری نما و کف ساختمان، به‌شمار می‌رود.

سیمان OPC درجه 43 که در کارهای غیر RCC مانند گچ کاری، آجرکاری، کاشی کاری استفاده می‌شود و دارای مقاومت جامع حدود 43 مگا پاسکال است و در 28 روز پس از عمل‌آوری، خشک می‌شود و زمان گیرش کم و زودتر و همچنین استحکام بالایی دارد. اما سیمان OPC 53 در مقایسه با سیمان درجه 43 استحکام بالاتری دارد و برخلاف آن در کارهای RCC کاربرد دارد.

مطالعه کنید  مصالح ساختمانی | مهم ترین مزایای یونولیت

 

2.سیمان سرباره پرتلند (PSC)

این نوع سیمان در مناطق ساحلی که خطر حمله کلرید و سولفات و نمک بیشتری وجود دارد، استفاده می‌شود؛ بنابراین بهترین سیمان کاشی کاری برای این مناطق محسوب می‌شود. این نوع سیمان به‌دلیل خواص و ویژگی‌های کاربردی که دارد در تصفیه‌خانه فاضلاب مناطق ساحلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به بیان کلی می‌توان گفت که سیمان سرباره پرتلند، سیمان مناسب کاشی کاری برای تمام پروژه‌ها نیست و ممکن است در برخی مناطق، به‌عنوان ایجاد بستر نفوذناپذیر کاشی و سنگ، مورد استفاده قرار گیرد.

 

3.سیمان پوزولانا پرتلند (PPC)

نوع جدید مخلوط سیمان پرتلند با چندین ماده شیمیایی است که در برابر شرایط آب و هوایی، حمله کلرید و سولفات مقاوم‌تر و در برابر خوردگی و مواد شیمیایی مضر مقاوم‌تر است، همچنین دارای استحکام بالاتری نسبت به انواع دیگر سیمان پرتلند است. زمان گیرش اولیه این نوع سیمان زیاد است و کار تثبیت کاشی به زمان گیرش اولیه کم و استحکام بالا نیاز دارد؛ بنابراین سیمان درجه OPC43، نسبت به سیمان PPC کمی ارجحیت دارد و به‌عنوان بهترین نوع سیمان برای کاشی کاری از آن، یاد می‌شود.

 

برای تثبیت کاشی، سیمان بهتر است یا چسب کاشی؟

چسب کاشی، یکی از متریال‌های نسبتا جدید در صنعت ساختمان‌سازی است که شامل ترکیبی از یک نوع سیمان پرتلند غیرآلی، انواعی از ذرات سنگ و سیمان مختلف، به‌همراه تقویت‌کننده چسب است که برای کاشی کاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. چسب کاشی به‌دلیل ماهیت و ویژگی‌های کاربردی برای طیف وسیعی از بسترها، گزینه مناسب و کارآمدتری برای تثبیت کاشی محسوب می‌شود. در نهایت، انتخاب بین سیمان و چسب کاشی به نیازهای خاص پروژه، نوع کاشی در حال نصب و شرایط زیرلایه بستگی دارد.

مطالعه کنید  تاریخ مصرف سیمان

 

برخی از تفاوت‌های بین انتخاب بهترین سیمان برای کاشی کاری و چسب کاشی، عبارت‌اند از:

آماده برای استفاده: چسب کاشی به شکل از پیش مخلوط‌شده و آماده استفاده است که نیاز به اختلاط دستی را از بین می‌برد و به این ترتیب می‌توان از یک‌نواختی در ترکیب چسب اطمینان حاصل کرد.

چسبندگی بهبودیافته: چسب کاشی به‌طور ویژه برای ایجاد چسبندگی قوی به مواد و بسترهای مختلف کاشی فرموله شده‌است.

استحکام و دوام: سیمان، استحکام و دوام بسیار خوبی را فراهم می‌کند و آن را برای کاربردهای سنگین یا مناطقی با ترافیک بالا مناسب می‌کند.

مقرون به صرفه: سیمان به‌طور کلی در مقایسه با چسب کاشی مقرون به صرفه تر است؛ قیمت سیمان کاشی کاری به‌خصوص برای پروژه‌های کوچک، کمتر از هزینه چسب کاشی است.

کاشی‌های با فرمت بزرگ: استفاده از چسب کاشی اغلب برای کاشی‌های با فرمت بزرگ، به‌دلیل استحکام اتصال بهتر و توانایی تحمل وزن و اندازه این کاشی‌ها توصیه می‌شود.

بسترهای غیرمتخلخل: چسب کاشی برای بسترهای غیرمتخلخل، مانند تخته سه لا، گچ تخته یا کاشی‌های موجود که ملات سیمان ممکن است چسبندگی کافی را ایجاد نکند، مناسب است. ملات سیمانی اغلب برای تثبیت کاشی‌ها روی بسترهای متخلخل مانند سطوح بتنی یا سیمانی ترجیح داده می‌شود.

نکته مهم : جهت برقراری ارتباط با واحد فروش و یا استعلام موجودی انبار کافیست از ( استعلام قیمت ) استفاده کنید ، با تشکر واحد پشتیبانی پخش میثم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات
پیمایش به بالا