خرپاچیست و با تاریخچه خرپا آشناشویم

خرپاچیست و با تاریخچه خرپا آشناشویم

فهرست مطالب

خرپا چیست؟ سازه‌هایی هستند که از مجموعه‌ای از اعضای موازی تشکیل شده‌اند که در گره‌ها به هم متصل شده‌اند مجموعه ای از سازه های مثلثی شکل که معمولاً از چوب یا فولاد ساخته می شوند و به هم متصل می شوند،به طور موثر بارهای زیادی را توزیع و حمل می کند. نمونه‌هایی از ساخت خرپا به دوران باستان بازمی‌گردد، اما این مفهوم در اوایل دهه 1800 به عنوان یک روش ساده و کارآمد برای پل زدن آبراه‌ها و دره‌ها به وجود آمد که به قطارها و واگن‌ها اجازه می‌داد تا در سراسر قاره آمریکا به سمت غرب حرکت کنند.

تاریخچه خرپاها

تاریخچه دقیق خرپاها مشخص نیست،تاریخچه خرپاها به هزاران سال پیش باز می‌گردد. اما اولین خرپاها ممکن است در دوران باستان توسط بشر از چوب ساخته شده باشند. شواهدی از خرپاها در خانه‌های باستانی چین، مصر و ایران یافت شده است.

اولین خرپاها برای ساخت خانه‌ها، تونل‌ها و سایر سازه‌ها استفاده می‌شدند. در قرن 18، اولین خرپاهای فلزی ساخته شد و در قرن 19، اولین خرپاهای فولادی ساخته شد.خرپاها در طول تاریخ در انواع مختلف سازه‌ها استفاده شده‌اند، از جمله ساختمان‌ها، پل‌ها و قایق‌ها.

در اینجا برخی از تاریخچه‌های خرپاها آورده شده است:

 • در چین باستان، خرپاها برای ساخت خانه‌ها، تونل‌ها و پل‌ها استفاده می‌شدند.
 • در مصر باستان، خرپاها برای ساخت اهرام استفاده می‌شدند.
 • در ایران باستان، خرپاها برای ساخت خانه‌ها و پل‌ها استفاده می‌شدند.
 • در روم باستان، خرپاها برای ساخت آمفی‌تئاترها و حمام‌ها استفاده می‌شدند.
 • در قرون وسطی، خرپاها برای ساخت کلیساها و کاخ‌ها استفاده می‌شدند.

اولین خرپادر ایران

اولین کسی که در ایران خرپا را استفاده کرد، معماران دوره ساسانی بودند. آنها از خرپاها برای ساختن سقف‌های ساختمان‌ها و پل‌ها استفاده می‌کردند. خرپاها در دوره ساسانی به ایران معرفی شدند و در دوره‌های بعدی نیز مورد استفاده قرار گرفتند. در دوره قاجار، خرپاها به‌طور گسترده‌ای در ساختن ساختمان‌ها و پل‌ها استفاده می‌شدند. امروزه نیز خرپاها در ایران مورد استفاده قرار می‌گیرند و یکی از رایج‌ترین انواع سازه‌ها در ایران هستند.

مطالعه کنید  مقایسه لوله و اتصالات تک لایه و چند لایه

خرپاها در ابتدا از چوب اما با پیشرفت فناوری، از مواد دیگر مانند فلز و بتن نیز استفاده شد. خرپاها امروزه در طیف گسترده‌ای از سازه‌ها استفاده می‌شوند آنها در ساختمان‌های بلند، پل‌های عظیم و هواپیماهای پیچیده یافت می‌شوند. یکی از رایج‌ترین انواع سازه‌ها در جهان هستند. خرپاها سازه‌های بسیار کارآمدی هستند و می‌توانند بارهای سنگین را با وزن بسیار کمی تحمل کنند.

 

برخی از نمونه‌های استفاده از خرپاها آورده شده است:

  • ساختمان‌ها: خرپاها برای پشتیبانی از سقف‌ها و سقف‌های ساختمان‌ها استفاده می‌شوند. آنها می‌توانند بارهای سنگین را از سقف به ستون‌ها یا دیوارها منتقل کنند.
  • پل‌ها: خرپاها برای پشتیبانی از پل‌ها استفاده می‌شوند. آنها می‌توانند بارهای سنگین را از عرشه پل به پایه‌ها منتقل کنند.
  • هواپیماها: خرپاها در بدنه و بال‌های هواپیماها استفاده می‌شوند. آنها می‌توانند بارهای سنگین را از هواپیما به زمین منتقل کنند.

استفاده ازخرپا قبل از میلاد

اعتقاد بر این است که خرپاهای چوبی در عصر برنز، در حدود 2500 سال قبل از میلاد مورد استفاده قرار می گرفتند. خرپاها در سازه های یونان باستان و سپس در اروپا در قرون وسطی ظاهر می شوند. پل ساز اما در اوایل دهه 1800 بود، به ویژه با توسعه لوکوموتیو بخار، که خرپا به خود آمد و شروع به ایفای نقش حیاتی در ساخت و ساز و معماری آمریکای شمالی کرد. با تکیه بر پیشرفت‌های ریاضیات که در دهه 1700 اتفاق افتاد، یک معمار و مهندس عمران آمریکایی به نام Ithiel Town در سال 1820 یک طرح پل خرپایی مشبک ساخته شد از چوب را به ثبت رساند. مزیت آن این بود که می توانست نسبتاً سریع و ارزان ساخته شود. چوب فراوان بود طراحی نسبتاً ساده بود، به این معنی که می‌توان به سرعت این فرآیند را به کارگران آموزش داد.

مطالعه کنید  تهاتر چیست؟

ما در مورد خرپا صحبت می کنیم، مفهوم ساده و در عین حال شگفت انگیز معماری و مهندسی که از سازه هایی مانند سقف ها، پل ها و در برخی موارد حتی کل ساختمان ها پشتیبانی می کند. خرپا به ساخت جامعه مدرن کمک کرده است.

خرپا، یک مفهوم معماری و مهندسی که در اوایل دهه 1800 رایج شد، روش ساخت پل ها را متحول کرد. امروزه از خرپاها نه تنها در پل ها، بلکه در خانه ها، ساختمان های تجاری، جرثقیل ها و برج ها استفاده می شود. خرپا به ایجاد جامعه مدرن کمک کرده است.

طولانی ترین پل خرپایی جهان؟

پل ایکیتسوکی در ژاپن که 400 متر امتداد دارد. خرپا با توزیع بار و مدیریت نیروهای فشار و کشش کار می کند.

مزایای اصلی خرپا؟

می تواند بارهای بسیار زیادی را تحمل کند، رج دارد، و می توان از آن برای طول های طولانی استفاده کرد. یک خرپا همه کاره است، به این معنی که می‌توان آن را با سازه‌هایی به غیر از پل‌ها منطبق کرد، و طراحی خرپا می‌تواند فضاهای ناامن مانند یک دره عمیق را در خود جای دهد. خرپا بارها و بارها ارزش خود را ثابت کرد است و در آزمون زمان ایستاده و راه حلی قابل اعتماد، همه کاره و کاربردی را در اختیار معماران و مهندسان قرار داد است. این ایده ای است که وزن زیادی دارد. 

 

نکته مهم : جهت برقراری ارتباط با واحد فروش و یا استعلام موجودی انبار کافیست از ( استعلام قیمت ) استفاده کنید ، با تشکر واحد پشتیبانی پخش میثم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات
پیمایش به بالا