سیمان

دلیل محبوبیت سیمان در ساختمان سازی

فهرست مطالب

سیمان چیست؟

سیمان درواقع به ماده‌ی پودری شکلی می‌گویند که از ترکیب آهک با اکسیدهای قلیایی، اسید، اکسید سیلیکون و اکسید منیزیم حاصل می‌شود. اما قابل ذکر است که بدانید سیمان در انواع مختلفی وجود داشته و برای استفاده‌های گوناگونی به بازار عرضه می‌شود؛ برای مثال می‌توان با از بین بردن رنگ‌دانه‌های آن سیمان سفید به دست‌ آورد یا با اضافه کردن برخی افزودنی‌ها، انواع دیگر سیمان مانند سیمان نسوز، رنگی و… را تشکیل داد. با بررسی و عملکرد سیمان در ساختمان می‌توانید نوع مورد نظر خود را تهیه کرده و در ساخت سازه مورد نظر خود از آن استفاده کنید.

اهمیت سیمان چیست؟

سیمان از مصالح ساختمانی بسیار مهمی است که در صنعت ساختمان استفاده می شود. 188 سال پیش بود که سیمان همانطور که امروزه می شناسیم تولید شد. جوزف آسپدین از انگلستان برای اولین بار در سال 1824 ساخت یک نوع ماده ساختمانی برای ساخت و ساز را ثبت اختراع کرد. خمیر سیمان سخت شده به سنگ طبیعی موجود در پورتلند انگلیس شباهت داشت. از این رو سیمان پرتلند نامگذاری شد.
اینگونه شد که سیمان جایگزین تمام مواد اتصال دهنده دیگر مانند آهک و خاک رس شد .

 

دلایل اهمیت سیمان

1.سیمان قوی ترین ماده اتصال دهنده بین آهک و سیمان است.
2.سیمان اکنون در بسیاری از موارد تجاری ساختمانی مانند بتن ساده، بتن آرمه، ملات، گچ، دوغاب، رنگ و عناصر پیش ساخته استفاده می شود. در ساخت و سازهای معمولی سیمان حدود 10 تا 12 درصد هزینه ساخت را تشکیل می دهد.
3.در برخی دیگر از ساخت و سازهای بزرگ مانند پل ها، اهمیت سیمان بسیار بیشتر است.

مطالعه کنید  5 روش تمیز کردن شیرآلات

 

دلایل محبوبیت و مقبولیت جهانی سیمان

1. سیمان را می توان در شرایط کنترل شده در حجم زیاد تولید، بسته بندی و در مسافت های طولانی حمل کرد.
2. سیمان چند برابر ماده اتصال دهنده آهک و خاک رس است.
3. می تواند به دلخواه با مواد محلی موجود در سایت مخلوط و مورد استفاده قرار گیرد.
4. اگر به طور مناسب در جو معمولی نگهداری شود، برای مدت زمان معقول تری خراب نمی شود یا واکنشی نشان نمی دهد.
5. وقتی با آب مخلوط شود ، خیلی زود شروع به تنظیم می کند و در طی یک یا دو روز قدرت کافی را به دست می آورد، در حالی که سایر مواد اتصال دهنده به زمان بسیار بیشتری نیاز دارند.

6. بتن به دلیل قیمت ارزان و مقدار زیاد ، پرمصرف ترین ماده در جهان است. نیازی به گفتن نیست که بتن از سیمان ساخته شده و اهمیت سیمان برای ساخت بتن در چه حد است.. با این حال ، سیمان همچنین به دلیل انتشار شدید CO 2 فرآیند تولید، ماده ای مورد انتقاد عموم است. تولید سیمان حدود 5-8٪ CO 2 غیر طبیعی در سراسر جهان را تشکیل می دهد.

 

 

آشنایی با ترکیبات سیمان

سیمان ترکیبات مختلفی داشته و از آنجایی که با آب ترکیب می‌شود، جزو ملات آبی محسوب می‌شود. تمامی مواد خامی که در ترکیبات سیمان وجود دارند در زمان پخت با یکدیگر واکنش نشان داده و ترکیبات جدیدتری را به وجود می‌آورند؛ اما به طور کلی برای سیمان ۴ ترکیب زیر را می‌توان در نظر گرفت که جزو اجزای اصلی آن محسوب می‌شوند:
سه کلسیم سیلیکات (302=C3S)
دو کلسیم سیلیکات (2CaOSio2=C2S)
سه کلسیم آلومینات (3CaOAL2O3=C3A)
چهار کلسیم آلومینو فریت (4CaOAL2O3Fe2O3)
ازجمله مهم‌ترین ترکیبات سیمان می‌توان به سیلیکات‌ها اشاره کرد که نقش بسیار مهمی در افزایش استحکام و مقاومت خمیر هیدراته سیمان دارند. سیلیکات‌ها درواقع ترکیباتی خالص و اکسیدهایی جزئی هستند که با خواص هیدرولیکی خود بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مطالعه کنید  13 تفاوت بلوک لیکا و هبلکس چیست؟

 

انواع سیمان پرتلند

1.سیمان پرتلند نوع 1

2.سیمان پرتلند نوع 2

3.سیمان پرتلند نوع 3

4.سیمان پرتلند نوع 4

5.سیمان پرتلند نوع 5

6.سیمان سرباره

7.سیمان پوزولانی

8.سیمان سفید

 

نکته مهم : جهت برقراری ارتباط با واحد فروش و یا استعلام موجودی انبار کافیست از ( استعلام قیمت ) استفاده کنید ، با تشکر واحد پشتیبانی پخش میثم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات
پیمایش به بالا