خرپا تیرچه

خرپا تیرچه را بهتر بشناسید

فهرست مطالب

خرپای تیرچه چیست؟

خرپای تیرچه به اسکلت تیرچه بتنی گفته می شود که از ترکیب میلگرد هایی با عملکرد های مختلف سازه ای ساخته می شوند. تیرچه های پیش ساخته خرپایی، از یک خرپای فولادی و یک پاشنه بتنی تشکیل می شوند و بر دو نوع می باشند:

انواع خرپای تیرچه

1.با قالب ماندگار که به آن تیرچه فونداله دار هم گفته می شود.
2.بدون قالب ماندگار که به آن تیرچه درجا هم گفته می شود.

 

اجزای تشکیل دهنده خرپای تیرچه

تیرچه پیش ساخته خرپایی برای تحمل مراحل سه گانه بارگذاری از اجزای زیر مطابق شکل تشکیل می شوند:

1.آرماتورهای کششی (میلگرد های تحتانی خرپا)
2.آرماتورهای عرضی (میلگرد زیگزاگ یا دیاگونال)
3.آرماتور بالایی (میلگرد مونتاژ)
4.بتن پاشنه تیرچه
5.آرماتورهای تقویتی
6.آرماتور کمکی اتصال

 

آرماتور کششی

1.در مرحله اول بارگذاری تیرچه، میلگرد تحتانی تیرچه بعنوان عضو کششی خرپای تیرچه، باید قادر به تحمل نیروی کششی(حاصل از لنگر خمشی) ناشی از وزن خود تیرچه در زمان حمل و نقل باشد.

2.در مرحله دوم بارگذاری تیرچه نیز این عضو باید قادر به تمل نیروی کششی(حاصل از لنگر خمشی) ناشی از بار مرده سقف در فاصله محور به محور تیرچه ها و بین دو تکیه گاه موقت(شمع بندی ) باشد.

3.در مرحله سوم بارگذاری تیرچه (مرحله بهره برداری) میلگرد تحتانی به عنوان عضو کششی تیر T شکل عمل می کند.

 

آرماتور عرضی

1.در مرحله اول بارگذاری، آرماتورهای عرضی همانند عضو مورب خرپا عمل کرده و به کمک اعضای کششی زیرین و اعضای بالایی، ایستایی لازم را جهت تحمل وزن خود تیرچه به هنگام حمل و نقل تأمین میکنند.

مطالعه کنید  مصالح ساختمانی و کاربرد خرپا

2.در مرحله دوم بارگذاری نیز، این آرماتورها ایستایی لازم را جهت تحمل بار مرده سقف بین تکیه گاههای موقت در هنگام اجرا تأمین می نمایند. در مرحله سوم بارگذاری تیرچه ها، آرماتورهای عرضی پیوستگی لازم را بین آرماتور کششی خرپا و بتن پوششی درجا ایجاد می کنند.

3.علاوه بر آن، قسمتی ازنیروی برشی تیر Tشکل نیز توسط آرماتورهای عرضی تحمل میشود .

 

آرماتور بالایی

1.در مرحله اول و دوم بارگذاری، آرماتور تعبیه شده در قسمت بالای تیرچه، به عنوان عضو بالایی خرپا عمل کرده و به کمک دیگراعضای خرپا، وزن تیرچه را به هنگام حمل و نقل و همچنین بار مرده سقف را در فاصله بین دو تکیه گاه موقت به هنگام قالب بندی و بتن ریزی تحمل می نماید.

2.در مرحله سوم بارگذاری تیرچه، اگر آرماتور بالایی در ضخامت بتن پوششی و بالاتر از سطوح بلوکها قرار گیرد، در نقش آرماتورافت و حرارت یا همان میلگرد حرارتی عمل میکند و در صورتی که پایین تر از سطوح بلوکهاقرار گیرد، چنین نقشی را نخواهد داشت و بایدبطور جداگانه از میلگرد حرارتی استفاده نمود.

 

بتن پاشنه

پاشنه تیرچه، قبل از نصب، در کارگاه تیرچه، بتن ریزی میشود و برای تأمین تکیه گاه بلوکها به عنوان قالب دائمی و نیز برای پرهیز از قالب بندی قسمت زیرین سقف بکار می رود.

 

آرماتور تقویتی

در صورتی که دو عدد آرماتور کششی پایینی برای تحمل لنگر حداکثر در وسط دهانه کافی نباشند، باید آرماتورهای دیگری را درداخل خرپای فلزی تعبیه کرد. این آرماتورهای اضافی را آرماتورهای تقویتی می نامند.

 

آرماتور کمکی اتصال

این آرماتور به منظور مهار کردن آرماتورهای کششی و امکان استقرار بیش از دو آرماتور کششی در پاشنه تیرچه مطابق شکل بالابکار برده می شود.

مطالعه کنید  مقایسه انواع بلوک های ساختمانی
نکته مهم : جهت برقراری ارتباط با واحد فروش و یا استعلام موجودی انبار کافیست از ( استعلام قیمت ) استفاده کنید ، با تشکر واحد پشتیبانی پخش میثم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات
پیمایش به بالا