پودرسنگ قیمت

تفاوت پودر سنگ و سیمان سفید

فهرست مطالب

تفاوت پودر سنگ و سیمان سفید

پودر سنگ و سیمان سفید هر دو از ملات‌های مهم در ساخت‌وساز و ساختمان‌سازی هستند که موارد مصرف مشابهی نیز دارند. علاوه بر آن، این دو از نظر ظاهری نیز بسیار مشابه هستند که برای شناخت هر کدام نیاز به توجه به ویژگی‌های ظاهری آن‌هاست.در این مقاله شما با تفاوت پودر سنگ و سیمان سفید آشنا خواهید شد همراه ما باشید.

 

پودر سنگ چگونه تولید می‌شود؟

پودر سنگ از کوبش سنگ‌های متفاوتی همچون سنگ آهک، دولومیت، بازالت، تراورتن، هماتیت و ریگ و شن می‌تواند تولید شود. از آن‌جایی که هر سنگ ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد، این ویژگی‌ها مانند مورفولوژی و دانه‌بندی آن‌ها در پودر تولید شده از آن‌ها نیز وجود دارد. با استفاده از غربال کردن و مش‌بندی می‌توان پودر سنگ‌ها را از نظر اندازه‌های دانه‌ای جداسازی کرد.

به‌طور معمول از پودر سنگ سفید برای تهیۀ مخلوط با سیمان سفید استفاده می‌شود. زیرا رنگ سفید آن‌ها در موارد استفاده‌ای همچون نما و درزگیری‌ها اهمیت دارد و جلوۀ خاصی به ساختمان می‌بخشد. همچنین با وجود تفاوت‌های میان سیمان سفید و پودر سنگ، می‌توان با استفاده از ترکیب هر دو، مخلوطی تهیه کرد که ویژگی‌های مثبت یکدیگر را بهبود بخشیده و راهی برای از بین بردن عیب هر مورد باشد.

 

تفاوت پودر سنگ و سیمان سفید در چه مواردی است؟

 

تفاوت در ساختار

تـفاوت پودر سنگ و سیمان سفید از نظر ساختاری قابل مشاهده است. سیمان سفید دارای بافت نرم و یکدست است اما پودر سنگ دارای زبری و دانه‌های درشت‌تر است. پودر سنگ کاملا طبیعی است اما سیمان سفید از ترکیب مواد متفاوت شیمیایی به‌همراه مواد اصلی تهیه می‌شود.

مطالعه کنید  فروش و خوصیت یونولیت سقفی

زمان سخت شدن

هر دوی آن‌ها قابلیت انحلال‌پذیری در آب را دارند اما تفاوت پودر سنگ و سیمان سفید در این است که هنگامی‌که سیمان سفید با آب ترکیب می‌شود به‌سرعت شروع به سخت شدن می‌کند این در حالی است که ترکیب پودر سنگ با آب، زمان بیشتری برای خشک شدن نیاز دارد. این ویژگی در مورد سرعت پروژه‌ها بسیار مهم است. در جایی که لازم باشد پروژه با سرعت بالاتری انجام شود، می‌توان از سیمان سفید استفاده کرد و اگر سرعت انجام پروژه مهم نباشد، استفاده از پودر سنگ توصیه می‌شود.

ویژگی‌های فیزیکی

دیگر تفاوت پودر سنگ و سیمان سفید را می‌توان به ویژگی‌های فیزیکی آن‌ها در زمان خشک شدن اشاره کرد. سیمان سفید در هنگام خشک شدن به‌علت اینکه سریع خشک می‌شود، دچار ترک شود و نیاز به ترمیم دوباره پیدا می‌کند. در حالی که پودر سنگ خاصیت خودترمیمی داشته و می‌تواند با جذب گاز دی‌اکسیدکربن موجود در هوا ترک‌های ایجاد شده را ترمیم کند.

جذب رطوبت

تفاوت پودر سنگ و سیمان سفید در جذب آب و رطوبت یکی دیگر از ویژگی‌های خاص هر کدام است. پودر سنگ به‌علت ساختار طبیعی خود می‌تواند رطوبت موجود در محیط را به خود جذب کرده و به کاهش رطوبت محیط کمک کند، اما سیمان سفید به‌صورت یک سد در مقابل رطوبت عمل کرده و موجب تجمع آن در محیطی می‌شود که از آن استفاده شده است.

 

اصول ترکیب سیمان سفید با پودر سنگ

محل ایجاد مخلوط

برای تهیۀ ملات در ساختمان‌سازی از ظرف به‌نام استانبولی استفاده می‌شود. بهتر است استانبولی در هنگام تهیۀ ملات تمیز باشد تا وجود مواد دیگر در ترکیب موجب تغییر رنگ آن نشود. از آن‌جایی که سیمان سفید و پودر سنگ هر دو سفیدرنگ هستند وجود ناخالصی در آن بسیار به چشم می‌آید و جلوۀ زشتی خواهد داشت.

مطالعه کنید  ویژگی‌ها و مشخصات فنی پودر سنگها

نسبت مناسب

توجه داشته باشید که در هنگام مخلوط کردن پودر سنگ و سیمان سفید باید میزان ترکیب آن‌ها متناسب با نوع مصرف باشد. تفاوت پودر سنگ و سیمان سفید در زمان خشک شدن در هنگام تهیۀ ملات از مخلوط آن‌ها باید مورد توجه قرار گیرد. سیمان سفید زودتر و پودر سنگ دیرتر سخت می‌شوند. در ترکیب این دو هرچه نسبت سیمان سفید بیشتر باشد ملات سریع‌تر و هرچه نسبت پودر سنگ بیشتر باشد، ملات دیرتر سخت می‌شود.

همسان کردن مخلوط

یکی دیگر از عواملی که در هنگام ترکیب کردن مصالح اهمیت زیادی دارد، یکنواخت بودن بافت ترکیب است. برای این مورد می‌توان از دستگاه‌های مخصوص مخلوط‌کن استفاده کرد. عدم یکنواختی در مخلوط می‌تواند موجب شود که ترکیب در یک قسمت زودتر و در قسمت دیگر دیرتر خشک شود و در روند پروژه اختلال ایجاد شود. همچنین امکان هدر رفت مصالح نیز وجود دارد. افزودن ماسه می‌تواند استحکام مخلوط سیمان سفید و پودر سنگ را اضافه کند. به‌طور معمول در هنگام ترکیب آن‌ها از نسبت یک به یک استفاده می‌شود.

 

کاربردهای پودر سنگ

استفاده از پودر سنگ علاوه بر تهیۀ مخلوط با سیمان سفید برای استفاده در پوشش نماها و درزگیری کاشی و سرامیک، در موارد دیگری نیز رایج است. از آن‌جایی که هر سنگ ویژگی‌های خاصی دارد؛ پودر تهیه شده از آن‌ها نیز می‌تواند با افزایش سطح تماس تاثیر بهتری داشته باشد. برای مثال از پودر سنگ آهک به‌علت دارا بودن خواص ضدمیکروب و تنظیم کنندۀ میزان اسیدیته، در فاضلاب‌های شهری استفاده می‌شود.

نکته مهم : جهت برقراری ارتباط با واحد فروش و یا استعلام موجودی انبار کافیست از ( استعلام قیمت ) استفاده کنید ، با تشکر واحد پشتیبانی پخش میثم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات
پیمایش به بالا