بلوک و اجر

مصالح ساختمانی | مقایسه بلوک و آجر

فهرست مطالب

انواع آجرهای موجود

در مقایسه بلوک با آجر باید این نکته مهم را بدانیم که آجرها کهن‎ترین مصالح ساختمانی هستند که انسان از آنها برای ساخت و ساز استفاده می‌کرده‌اند. تحقیقات باستان‌شناسی نشان می‌دهد که استفاده از آجرها تا هزاران سال پیش‌ازاین مرسوم بوده است. دلیلی این امر آن است که معمولا آجرها را می‌توان به‌راحتی و سادگی تولید کرده و ساخت. مواد اولیه‌ای که برای ساخت آجر لازم هستند، به‌وفور یافت می‌شوند و البته تولید آن کار چندان سختی نیست. کافی است مقدار مناسبی از خاک رس را با آب مخلوط کرده، درون قالب ریخته و پس از مدت‌زمان مشخصی در کوره‌های مخصوص آجرپزی، آن را پخت.

همین عمر طولانی آجر، موجب شده است که میزان تنوع در آن نیز بسیار زیاد باشد. به‌این‌ترتیب آجرها بنا به نوع تولید، مواد اولیه‌ای که برای ساخت آنها استفاده می‌شود، نحوه قالب‌بندی و غیره به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. قدیمی‌ترین آجرهای موجود در جهان، آجرهای فشاری هستند. این نوع آجرها بسیار سنگین و البته بسیار محکم هستند. قیمت آنها نیز معمولا پایین است. در حال حاضر از این نوع آجرها در کنار بلوک سیمانی برای ساخت پی ساختمان‌ها استفاده می‌کنند.

 

بلوک سیمانی چیست و انواع آن کدام است؟

در مقایسه بلوک و آجر، می‌توان به‌جرئت گفت که بلوک‌های سیمانی قدمت بسیار کمتری نسبت به انواع آجرها دارند. در روش ساخت سنتی بلوک سیمانی از مخلوط سیمان و شن و ماسه استفاده می‌کنند. اما در حال حاضر بلوک‌های سیمانی تنوع بسیاری پیدا کرده، مواد افزودنی به آنها نیز متفاوت شده است. این مواد بر دسته‌بندی انواع بلوک سیمانی از لحاظ کیفیت، مقاومت، وزن، کاربرد و سایر ویژگی‌ها اثرگذار هستند.

مطالعه کنید  مصالح ساختمانی | ویژگی گچ ساختمانی

دمای تولید بلوک‌های سیمانی نیز نقش مهمی در دسته‌بندی انواع آنها دارد. نکته مهمی که بد نیست به آن دقت داشته باشید آن است که اگر بلوک سیمانی دارای مواد افزودنی زیادی باشد و در تولید آن از دمای بسیار بالا استفاده شود، از حالت بلوک سیمانی بودن خارج شده و تبدیل به‌نوعی دیگر از مصالح ساختمانی می‌شود که به آن هبلکس می‌گویند.

به‌طورکلی بلوک سیمانی را به سه دسته اصلی تقسیم می‌کنند که شامل بلوک‌های سبک، نیمه سبک و سنگین می‌شوند. بلوک‌های سبک از ترکیب سیمان، پوکه‌های معدنی و حباب هوا ساخته می‌شوند. بلوک‌های نیمه سبک هم معمولا دارای چگالی کمی بیشتر از بلوک‌های سبک هستند.

 

مزایای استفاده از انواع آجرها

از مهم‌ترین مزایای استفاده از آجرها در ساختمان‌سازی سازگاری آنها با محیط‌زیست است. در واقع آجرها قابلیت بازیافت دارند. از طرف دیگر آجر دوام بالایی داشته و مقاومت آن در برابر آتش و حرارت نیز زیاد است. به‌طورکلی از مهم‌ترین مزایای آجر نسبت به بلوک سیمانی جرم حرارتی بالای آن است. در واقع آجر به‌راحتی می‌تواند نسبت به سایر انواع مصالح ساختمانی، از جمله بلوک سیمانی گرما و حرارت بیشتری را به خود جذب کند. به‌این‌ترتیب در صورت استفاده از آنها در ساختمان‌سازی می‌توانند ساختمان را در زمستان گرم نگه دارند. ضمن اینکه در تابستان هم ساختمان تا حدودی خنک باقی می‌ماند.

 

مزایای استفاده از بلوک سیمانی

بلوک‌های سیمانی اگر از نوع سبک باشند، وزن بسیار کمی دارند که همین باعث می‌شود که وزن سازه تا حد زیادی کاهش پیدا کند. یکی از مهم‌ترین مزایای بلوک سیمانی که باید به آن توجه داشته باشید آن است که به‌خاطر ترکیباتی که در آن به کار می‌رود، کاملا با محیط زیست سازگار است. در مقایسه بلوک و آجر باید به این مسئله دقت داشته باشید که بلوک‌های سیمانی در زمره مصالحی قرار می‌گیرند که اصطلاحا گفته می‌شود، مصالح آماده هستند. کارکردن با آنها راحت و سریع است. همچنین به‌آسانی می‌توان آنها را جابه‌جا کرد. همچنین مقاومت انواع بلوک سیمانی در برابر حوادثی مثل آتش‌سوزی و زلزله بسیار زیاد است.

مطالعه کنید  تفاوت پودر سنگ و سیمان سفید

 

استفاده از آجر بهتر است یا بلوک سیمانی؟

برای اینکه بتوانیم با مقایسه بلوک و آجر به این سوال پاسخ دهیم که استفاده از کدام یک از این دو، یعنی بلوک سیمانی یا آجر، در ساختمان‌سازی بهتر و مناسب‌تر است، باید به بررسی شرایط پروژه و بودجه‌ای بپردازیم که برای آن در نظر گرفته‌ایم. در واقع به‌راحتی نمی‌توان گفت که کدام یک از این مصالح ساختمانی بهتر از دیگری هستند.

آجرهای سفالی بهترین عایق‌های صوتی هستند، بااین‌حال نمی‌توان از آنها در هر نوع ساختمانی استفاده کرد. ضمن اینکه برخی از انواع بلوک‌ها عایق‌های صوتی بسیار خوبی هستند. اگر ساختمانی که قصد ساخت آن را دارید، یک تا دو طبقه است و خیلی بلند نیست، می‌توانید از آجر استفاده کنید، اما برای ساختمان‌های بلندتر بهتر آن است که از بلوک‌های سیمانی سبک استفاده کنید.

از مهم‌ترین معایب ساخت خانه با بلوک سیمانی می‌توان به مقاومت اندک آنها در برابر رطوبت اشاره کرد. همچنین در هنگام جابه‌جایی احتمال شکستگی آنها وجود دارد.

 

نتیجه

ما در این نوشته سعی کردیم با بیان انواع آجرها و بلوک‌های سیمانی و بررسی مزایا و معایب هرکدام، به مقایسه بلوک و آجر بپردازیم. این کار برای آن است که شما بتوانید با استفاده از این اطلاعات، به انتخاب مصالح مناسب برای سازه‌ موردنظر خود بپردازید. بلوک‌های سیمانی به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که کار با آنها راحت‌تر و سریع‌تر پیش می‌رود، بنابراین می‌توان در مقایسه آجر با بلوک سیمانی، ارجحیت را به استفاده از بلوک‌ها داد. یادتان باشد که آجرها و بلوک‌های سیمانی هر دو از نظر اقتصادی کاملا به صرفه هستند.

مطالعه کنید  تفاوت بین سیمان سفید و سیمان سیاه
نکته مهم : جهت برقراری ارتباط با واحد فروش و یا استعلام موجودی انبار کافیست از ( استعلام قیمت ) استفاده کنید ، با تشکر واحد پشتیبانی پخش میثم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات
پیمایش به بالا