مصالح ساختمانی

کاربرد مصالح ساختمانی و مزایای آن

فهرست مطالب

مصالح ساختمانی چیست؟

به طور کلی، به همه موادی که در صنعت عمرانی برای ساخت بناهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرند، مصالح ساختمانی گفته می شود. این مواد به صورت طبیعی یا ساخته شده به دست انسان وجود دارند و متناسب با نوع پروژه و علم مصالح شناسی، بهترین نوع آن انتخاب می شود.

طبقه‌بندی مصالح ساختمانی 

به طور کلی، می توان مصالح ساختمانی را به دو دسته ساده و مرکب تقسیم کرد. هر یک از این مواد، بر اساس مواد اولیه و ویژگی هایی که دارند، در نقاط خاصی از ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه به توضیح مختصری از هر یک از آنها می پردازیم.

مصالح ساختمانی ساده

مصالح ساختمانی ساده، نوعی مصالح طبیعی یا مصنوعی هستند که از مواد مشابهی تشکیل می شوند. برای این قسمت می توان شن، آجر، سیمان و بلوک را مثال زد.

مصالح ساختمانی مرکب

مصالح ساختمانی مرکب، نوعی از مصالح طبیعی یا مصنوعی هستند که برای تولید آنها از چندین نوع متریال استفاده می کنند. از جمله این مصالح می توان به ملات، بتن و ایزوگام اشاره کرد.

از نظر نحوه تولید

مصالح ساختمانی به روش های گوناگون تولید می شوند و در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرند. به طور کلی، آنها را می توان به دسته های مصالح ساختمان پیش ساخته و درجا تقسیم کرد. در ادامه، در مورد آنها بیشتر صحبت می کنیم.

مصالح ساختمانی پیش ساخته

مصالح پیش ساخته به متریالی گفته می شود که در کارخانه یا کارگاه تولید شده، سپس به محل اجرای پروژه منتقل می‌شوند. استفاده از آنها، کاهش هزینه های کلی پروژه و زمان اجرای آن را در پی دارد. مراحل اولیه طراحی و تولید آنها زمان‌بر است و در برابر اعمال تغییرات، انعطاف پذیری لازم را ندارند؛ اما با این حال، اهمیت و کارایی مصالح پیش ساخته در ساخت و‌ ساز را نمی توان نادیده گرفت. دیوارهای بتنی پیش ساخته، پانل های گچی پیش ساخته، کاشی و سرامیک، انواع بلوک و آجر به عنوان مصالح پیش ساخته شناخته می شوند.

مصالح ساختمانی درجا

دسته دیگری از مصالح ساختمانی بر اساس نحوه تولید، مصالح درجا هستند. محصولات درجا در محل اجرای پروژه های ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرند. ملات، قیرگونی، چهارچوب و بتن درجا از این نوع مصالح هستند.

مطالعه کنید  پی ساختمان و اهمیت آن در ساخت و ساز

انواع مصالح ساختمانی

هرکدام از مصالح ساختمانی با توجه به مواد اولیه‌ و روشی که برای تولید آنها به کار رفته شده، کاربردهای متفاوتی دارند. از جمله آنها می‌توان به انواع آهن‌آلات، بتن، سنگ، آجر و… اشاره کرد. در ادامه به بررسی هر یک از آنها می‌پردازیم.

آهن آلات مورد استفاده درساختمان سازی

آهن آلات از آن دسته از مصالحی هستند که به دلیل مقاومت و قابلیت شکل پذیری بالایی که دارند، در ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرند. این محصولات را اغلب به‌ صورت خالص به کار نمی برند و از آلیاژ آن ها استفاده می کنند. فولاد، مس، چدن، آلومینیوم و فولاد از جمله محصولاتی هستند که در این دسته قرار گرفته‌اند.

کاربرد انواع مقاطع آهن

آهن در ساخت انواع مصالح ساختمانی مانند تیرآهن، انواع ورق ها، انواع درب، نبشی ها و میلگرد به کار برده می شود. اما کاربرد هر یک از این مصالح ساختمانی چیست؟

میلگرد

میلگردها میله های بلندی هستند که از فولاد ساخته می شوند. این محصول دارای سایز‌ها و انواع مختلفی مانند ساده و آجدار است. برای ساخت ساختمان اغلب از نوع آجدار آن استفاده می کنند. قیمت آنلاین میلگرد به دلیل کاربردهایی که دارد و همچنین مصرف عمده آن در ساخت سازه، برای افراد بسیاری حائز اهمیت است.

تیرآهن

این محصول فولادی دارای مقطعی بلند و سخت است و برای افزایش استحکام و پایداری سازه ها استفاده می شود. وظیفه اصلی این محصول انتقال بار از تیر فرعی به سمت ستون هاست. از تیرآهن برای ساخت اسکلت سازه فولادی، کفی ستون، تیرک میانی و … استفاده می شود. با توجه به کاربردهای متعدد این محصول، قیمت تیر آهن نقش زیادی در تعیین قیمت نهایی پروژه موثر خواهد بود.

نبشی

نبشی نوعی پروفیل است که سطح مقطعی به صورت دو ضلع عمود برهم دارد. همچنین این محصول کاربرد گسترده ای در سازه های فلزی دارد. با توجه به طرحی که از جانب مهندسان ارائه می شود، نبشی ها را به دو صورت شاخه و خرد شده بکار می برند. در مجموع، قیمت نبشی برای ساخت درب و پنجره، سازه های بتنی و فلزی از اهمیت بالایی برخوردار است.

مطالعه کنید  ابعاد استاندار بلوک سیمانی چقدر است؟

پروفیل

به سه دسته پروفیل نورد گرم، نورد سرد و پروفیل مرکب تقسیم بندی می شوند. پروفیل نورد گرم از شمش فولادی ساخته می شود و شکل قوطی را به خود می گیرد. اما پروفیل سرد به دلیل اینکه از شکل دادن ورق های فولادی و بدون تغییر دمایی به دست می آید. معمولا طی این فرایند، ناودانی تولید می شود. با توجه به تنوعی که در انواع پروفیل وجود دارد، کاربردهای متعددی خواهند داشت. بنابراین قیمت امروز پروفیل می تواند در هزینه های تمام شده پروژه موثر باشد.

آجر

آجر از قدیمی ترین و پرمصرف ترین مصالح ساختمانی است که از پخت خشت به دست می آید. از گذشته تا کنون برای ساخت سازه ها از آجر استفاده می شود. با توجه به مواد اولیه‌ای که برای ساخت این محصول به کار می رود، دمای کوره آجرپزی نیز متفاوت است. آجر سفید و آجر قزاقی از جمله آجرهای معمولی هستند که در ساختمان سازی استفاده می شوند.

بتن

در بین تمامی مصالح ساختمانی، بتن ماده‌‌ای قوی و مستحکم است که برای مقاوم سازی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده یکی از مصالح ساختمانی ترکیبی است که از مخلوط آب و سیمان به دست می آید. سیمان مورد استفاده در بتن از نوع پرتلند است. لازم به ذکر است در صورتی که در بتن از میلگرد نیز استفاده شود، به آن بتن مسلح می گویند.

باید این نکته را در مورد بتن در نظر داشته باشید که وجود حباب باعث کاهش استقامت آن می شود؛ به همین دلیل، برای جلوگیری از این اتفاق، ویبراتورهای ویژه‌ای مورد استفاده قرار می گیرند.

سرامیک

سرامیک از فرآوری خاک رس و گرما دادن آن ساخته می شود. از این محصول برای پوشش نواحی مختلفی از ساختمان مانند کف، دیوارها،‌ پیشخوان آشپزخانه و حتی سقف استفاده می گردد. همچنین از سرامیک در برخی از مناطق برای نمای ساختمان نیز بهره می برند.

مطالعه کنید  شیرآلات گیلان | نکات خرید شیر روشویی

لوله‌های پلاستیک

پلاستیک مزیت های مختلفی مانند مقاومت در برابر گرما، انعطاف پذیری و استحکام دارد؛ همین موضوع باعث شده که در ساختمان سازی به فور از آن استفاده شود. لوله های پلاستیکی که زیر سطوح بتنی در ساختمان ها به کار گرفته شده‌اند، نوعی ترکیب شیمیایی مصنوعی هستند که در قالب و شکل های مختلف تولید می‌شوند. لوله های پلاستیکی از سازگاری بالا و وزن بسیار کمی برخوردارند و همین موضوع باعث شده تا کاربرد گسترده‌ای در حوزه ساختمان سازی داشته باشند.

سنگ

یکی از عناصر اصلی انواع سنگ، سیلیس است؛ اما شامل کانی ها و مواد تشکیل دهنده دیگری نیز هستند. سنگ های ساختمانی بر اساس محیط به چند دسته تقسیم می شوند. سنگ مرمر، سنگ تراورتن، سنگ کوارتزیت و سنگ دیوریت از انواع مختلف سنگ هستند. اگر در مورد هر یک از این موارد سوالی دارید. ساخت تونل، پل، کف سازی، ساخت پله، دکوراسیون داخلی و… از متداول ترین کاربرد انواع مختلف سنگ است.

چوب

چوب یکی دیگر از مصالح ساختمانی است که از دل طبیعت به دست می آید. بر اساس شرایط آب و هوایی، در ساخت ساختمان‌ها از چوب استفاده می شود. چوب ها به دو دسته طبیعی و مصنوعی تقسیم می شوند. همان طور که از اسم چوب طبیعی مشخص است، محصولی است که از درختان جنگلی به دست آمده و دارای رنگ و بافت طبیعی است. این در حالی است که چوب‌های مصنوعی حاصل فرآوری چوب طبیعی هستند و به دلیل مقاومت در برابر نفوذ آب، حرارت، گرد و غبار و تنوع بالا، در موارد مختلفی به کار برده می‌شوند.

قیمت مصالح ساختمانی

هزینه اولیه تولید مصالح، دربردارنده قیمت روز مصالح ساختمانی است. هر یک از دسته های مصالح ساختمانی، انواع مختلفی دارند و برای کاربردهای گوناگونی استفاده می شوند؛ همین موضوع باعث شده که قیمت متفاوتی هم داشته باشند. به عنوان مثال، برخی از مصالح به نگهداری بیشتری نیاز دارند و در عین حال، هزینه‌ کمتری دارند.

نکته مهم : جهت برقراری ارتباط با واحد فروش و یا استعلام موجودی انبار کافیست از ( استعلام قیمت ) استفاده کنید ، با تشکر واحد پشتیبانی پخش میثم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات
پیمایش به بالا