مزیت تیرچه در ساختمان

8 مزیت تیرچه در ساختمان

فهرست مطالب

تیرچه چیست؟

تیرچه عضوی پیش ساخته است که به شکل افقی مابین ستون‌های ساختمان، دیوارها یا تیرهای ساختمان جای می‌گیرد و با کمک سایر تیرچه‌ها از سقف یا کف ساختمان در برابر نیروهای مختلف پشتیبانی می‌کند. در تعریف کلی تیرچه نوعی از تیر است که فواصل کوتاه را پوشش می‌دهد.

تیرچه‌ معمولا از فولاد، بتن یا چوب تولید می‌شود و غالبا در یک سری موازی روی دیوارهای باربر یا تیرها قرار می‌گیرند و به کمک تکیه‌گاه‌های فلزی به نام آویز تیرچه یا لنگرها به آن‌ها متصل می‌گردند. در انتهای تیرچه‌‌ها شیارهایی وجود دارد که با عناصر تحمل کننده وزن همسطح شده تا بتوانند افقی صاف را ایجاد نمایند.

 

انواع تیرچه 

 

1.تیرچه بتنی چیست؟

تیرچه بلوک یا تیرچه بتنی یکی از انواع مختلف تیرچه است که مواد تشکیل دهنده آن میلگرد و بتن است و به صورت پیش ساخته در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای ساخت این نوع تیرچه ابتدا یک آرماتور فولادی در بال بالایی، دو آرماتور فولادی در بال پایینی و چند آرماتور به صورت زیگزاگ به هر دو بال بالایی و پایینی وصل می‌شوند.

تیرچه بتنی با توجه به کاربردهای زیادی که در صنعت ساختمان سازی دارد، محبوبیت زیادی نیز دارد. علت این امر نیز آن است که با استفاده از تیرچه بتنی امکان ساخت برج‌های بلند و مرتفع فراهم شده است.

کاربرد تیرچه بتنی

تیرچه بتنی در سقف‌های فلزی، اسکلت آجری، بتن آرمه و همچنین در ساختمان‌هایی که بتن آن‌ها دچار کشش شده بسیار کاربردی می‌باشد. این نوع تیرچه به علت برخورداری از مقاومت و استحکام بالا در برابر نیروی کششی، یکی از پرمصرف‌ترین مصالح مورد استفاده در صنعت ساختمان سازی به حساب می‌آید.

مطالعه کنید  مصالح ساختمانی | مهم ترین مزایای یونولیت

 

2.تیرچه فلزی

تیرچه فلزی یا تیرچه کرومیت از دیگر انواع تیرچه است که در ساخت آن از ورق فولادی و نبشی استفاده می‌شود. در این نوع تیرچه برخلاف نوع بتنی، از ورق فولادی به جای دو میلگرد و بتن در بال پایینی استفاده شده است و از نبشی به جای میلگرد استفاده می‌گردد.

کاربرد تیرچه فلزی

تیرچه کرومیت به جهت ساختاری که دارا است، از مقاومت بالایی برخوردار می‌باشد، بنابراین می‌توان از آن‌ در ساخت سقف‌های تیرچه کرومیت و در کل در ساختمان‌هایی با اسکلت فلزی بهره برد.

 

3.تیرچه سفالی

در وهله اول تیرچه سفالی با تیرچه خرپا یکسان به نظر می‌آید، اما تفاوت‌های زیادی با هم‌دیگر دارند. در تیرچه سفالی میلگردها در قالب سفالی جای می‌گیرند و سپس بتن‌ریزی می‌شوند. تیرچه سفالی از آرماتور فوقانی و دو یا سه مورد آرماتور تحتانی تشکیل شده است که به کمک میلگردهای خم شده به صورت زیگزاگی به یک‌دیگر متصل شده‌اند.

کاربرد تیرچه سفالی

مانند تیرچه بلوک، از این تیرچه نیز در سقف تیرچه بلوک استفاده می‌شود اما تفاوت آن‌ها در این است که تیرچه سفالی در این قسمت تنها نقش تیرهای فرعی را ایفا می‌کند.

 

4.تیرچه نیازیت

تیرچه نیازیت مانند تیرچه نوع قبل در ساخت و ساز اجرا می‌شود. تیرچه نیازیت یکی از انواع تیرچه‌های فولادی بوده که قادر است وزن سقف را تا قبل از محکم شدن بتن به خوبی تحمل نماید. این نوع از تیرچه در زمان ساخت، تیرهایی به صورت T ایجاد می‌کند.

قابل توجه است که یکی از ویژگی‌های شاخص این نوع تیرچه، حذف بتن جان است که همین امر سبب کاهش مصرف بتن تا حدود 40 درصد شده است. افزون بر این موارد، برای استفاده از این تیرچه، نیازی به شمع‌بندی و بتن ریزی در طبقات به صورت همزمان وجود ندارد.

مطالعه کنید  ویژگی‌ها و مشخصات فنی پودرسنگ

کاربرد تیرچه نیازیت

این نوع تیرچه در مکان‌هایی که دارای دهانه‌های بلند و نامنظم دارند کاربرد دارد. تیرچه در ساخت و ساز بسیار کارآمد است؛ چراکه این محصولات یک سازه از پیش ساخته شده محسوب می‌شوند. به همین علت می‌توان با استفاده از تیرچه نه تنها مقاومت ساختمان را افزایش داد، بلکه می‌توان سرعت ساخت را نیز بیش‌تر کرد و هزینه‌ها را نیز کاهش داد.

 

مزایای استفاده از تیرچه چیست؟

بکارگیری تیرچه در ساختمان با مزایای زیر همراه است:

1.مقاومت بالا در برابر نیروهای افقی مانند زلزله و باد
2.سرعت نصب بالاتر به دلیل پیش‌ساخته بودن
3.عدم نیاز به نیروی کار متخصص
4.میزان مصرف بتن کمتر
5.هزینه کم‌تر به دلیل تولید داخلی
6.عایق صدا
7.کاهش میزان لرزش سقف
8.جابه‌جایی آسان به علت وزن پایین

 

 

 

نکته مهم : جهت برقراری ارتباط با واحد فروش و یا استعلام موجودی انبار کافیست از ( استعلام قیمت ) استفاده کنید ، با تشکر واحد پشتیبانی پخش میثم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات
پیمایش به بالا