تعریف کامل گچ ساختمان

گچ سمنان | تعریف کامل گچ ساختمان

فهرست مطالب

28گچ چیست؟

گچ یکی از انواع سنگ های کربناته رسوبی و کلسیم سولفات آبدار طبیعی یا غیرطبیعی با فرمول شیمیایی ۲CaSO4.4H2O است. این ماده یکی از مهم ترین مصالح ساختمانی می باشد که از اشکال بلوری مختلف برخوردار بوده و به رنگ سفید و احتمالا حاوی ناخالصی های خاک رس و اکسید آهن است. این ماده از آن دسته مصالحی است که در صنعت ساختمان سازی بسیار حائز اهمیت می باشد و به علت ویژگی های خاصی که دارد از گذشته تا به حال مورد مصرف قرار می گیرد.

 

منابع اصلی

این ماده در اصل از پختن و سپس آسیاب شدن سنگ گچ تهیه می شود و همین دلیل به آن گچ کلسینه می گویند. سنگ گچ از مصالح ساختمانی دارای کلسیم است که در طبیعت به میزان بسیار زیادی یافت می شود و به طور تقریبی در تمام نقاط دنیا وجود دارد. همچنین از نظر میزان فراوانی در گروه مصالح موجود در طبیعت ، رده پنجم را به خود اختصاص داده است. در شهرهای اطراف تهران ، جاجرود ، مناطق کویر مرکزی و آذربایجان این نوع سنگ کربنات کلسیم به وفور وجود دارد.

 

مزایای استفاده

1.نسبت به دیگر مصالح ساختمانی بسیار زودگیر است.
2.هنگام مخلوط شدن با آب ، حجم آن به طور چشمگیری زیاد می شود.
3.در زمان حوادثی همچون آتش سوزی مقاومت بالایی دارد.
4.از لحاظ قیمت جزو ارزان ترین مصالح ساختمان سازی محسوب می شود.

 

مدت زمان مصرف گچ ساختمانی

گچ ساختمانی نباید به صورت فله ای انبار شوند و در صورت انبار کردن باید سریعا مورد مصرف قرار بگیرد؛ به دلیل این که با داشتن میل شدید ترکیبی خود حتی رطوبت هوا را نیز جذب کرده و بعد از مدتی فاسد خواهد شد. در صورت تغییر شیمیایی یا به اصطلاح فاسد شدن هنگام درست کردن ملات با آب به صورت درست مخلوط نمی شوند در نتیجه حجم آن افزایش نیافته و سختی لازم را نخواهد داشت.

اما اگر گچ های ساختمانی را در پاکت های مخصوص و سر بسته بریزند و انبار کنند؛ در صورتی که از رطوبت دور باشد و خیس نشوند تا مدت زمان یک سال هم می توان از آنها نگهداری و استفاده کرد. در انبار های بزرگ پاکت ها را روی پالت هایی با حداقل فاصله ۱۰ سانتی متر از کف زمین و نیز ۲۰ سانتی متر از دیواره های ساختمان انبار قرار می دهند. همچنین تعداد پاکت هایی که بر روی هم قرار می گیرند نباید به بیشتر از ده عدد برسد.

مطالعه کنید  مصالح ساختمانی | مقایسه بلوک و آجر

 

انواع 

 

1.گچ سفید ساختمانی

برای تولید کردن گچ سفید ساختمان در ابتدا انواع مختلفی از سنگ گچ استخراج شده را مخلوط کرده و بعد از اجرای دو عملیات خرد کردن و سنگ شکنی با ظاهر دانه بندی یکنواخت و یکدست وارد خط تولید خواهد شد. این مخلوط های یکنواخت درون کوره های با ساختمان افقی دوار و نیز در دما و زمان های مختلفی پخته می شود و در اصطلاح کلسیته می گردد. در مرحله بعد گچ کلسینه شده پس از خارج شدن از کوره ها درگیر وارد آسیاب و خردایش ریزدانه ها می شود.

 

2.گچ خانواده

از انواع محصولات جدید تولیدی می باشد که در سال ۱۳۸۳ آن را طراحی و تولید کردند و در همان سال هم به بازار ایران عرضه شد و بسیار مورد استقبال مصرف کنندگان داخلی و خارجی قرار گرفت. در کل هدف اصلی از تولید آن ایجاد رفاه نسبی برای مصرف کننده و نیز دسترسی پیدا کردن آسان تر جهت مصرف در خانه ها و کارگاه های مجسمه سازی ، کاردستی برای کودکان و نوجوانان ، نصب کردن ابزار گچی ، عمل زیر سازی جهت نقاشی ، گچ کاری هایی در مقیاس کوچک مختصر و کاربرد های بیشمار دیگر می باشد و در بسته بندی های پاکتی با وزن دو کیلوگرم و بسیار مناسب جهت حمل و نقل و استفاده همه مردم به بازارهای سراسر کشور عرضه شده است.

 

3.گچ عاج

گچ عاج نوعی محصول تولیدی با دانه بندی های فوق العاده سبک ، نرم و میکرونیزه (فاین) می باشد. کاربرد اصلی این محصول در مصارف بسیار خاص صنعتی و پزشکی همانند رومالی کردن و کشته کشی داخل ساختمان ها ، هنر مجسمه سازی و ساختن مجسمه های دستی به کار می رود.

 

4.پودر گچ سفید کاری

پودر گچ سفید کاری در ساخت و ساز های داخلی ساختمان بطور معمول مورد استفاده قرار می گیرد.

 

5.گچ میکرونیزه

عمدتآ در ساخت دکور مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع گچ از مواد اولیه با کیفیت بسیار بالا تولید می شود و دانه بندی بسیار ریزی دارد.

مطالعه کنید  مصالح ساختمانی | ویژگی گچ ساختمانی

 

چگونه گچ را در مقابل آب مقاوم کنیم؟

در ابتدا گچ بدون آب یا همان انیدریت و خشک را به طور کامل پودر می کنیم سپس آن را در محلول زاج سفید به صورت خمیر در می آوریم. آن را به کوره برده و در دمای ۵۰۰ درجه حرارت خواهیم داد. سپس دوباره در آسیاب به پودر گچ تبدیل می کنیم. این گچ در برابر رطوبت و آب کاملا مقاومت خواهد کرد و در مجاورت آن ها طبله نمی کند. در نتیجه از این گرد گچ در نمای ساختمان ها نیز در هر منطقه ای می توان استفاده نمود و حتی در ساخت توالت و آشپزخانه و حمام ها نیز کاربرد خواهد داشت.

 

بهترین زمان گرفتن گچ های ساختمانی

گچ های مورد استفاده در ساختمان ها باید سریعا شروع به گرفتن کند و سخت شود و حتی مرحله سخت شدن آن هم باید سریعا پایان یابد. گچ مرغوب به صورتی است که گرفتن آن در زمان کمتر از هشت دقیقه شروع نشود و بیشتر از بیست و پنج دقیقه هم گرفتن آن طول نکشد. همچنین زمان سخت شدن نباید کمتر از بیست دقیقه و بالاتر از یک ساعت باشد.

 

موادی که به گچ می توان افزود

1.در صورتی که به میزان پنج درصد از وزن کل ، نمک طعام از نوع NaCl را به آن اضافه نماییم زمان گیرش تندتر شده و به پنج دقیقه خواهد رسید.
2.زاج سفید باعث کندتر شدن گیرایش خواهد شد.
3.افزودن سریش نیز گیرش آن را کند می کند. سریش نوعی چسب است که در صنعت صحافی بسیار کاربرد دارد.
4.اضافه کردن خاک رس ، گرفتن آن را به تاخیر می اندازد.

 

گچ کشته

به دلیل زود گیر بودن گچ با آنکه ملات را بسیار کم درست می کنند (حدود یک استانبولی) نمی توان میزان سطح زیادی از دیوار را با آن ملات سفید کاری کرد و کامل صیقلی نمود. قبل از اینکه سطح گچی را با تخته ماله پخش و پرداخت کنیم تا سطح یکدست و صافی به وجود آوریم گچ سریعا سخت شده و حالت پلاستیکی اش را از دست می دهد. از این نظر پس از اینکه روی سطح گچ و خاک را با ملات گچ اندود کردیم برای به وجود آمدن یک سطح کاملا صیقلی روی ملات را کشته می کشند. کشته نوعی ملات گچی می باشد که هیچ گاه سخت نمی شود و تا زمان خشک شدن حالت پلاستیکی بودن خود را از دست نخواهد داد.

مطالعه کنید  قیمت گچ | تفاوت هایی بین گچ زیرکار و گچ روکار

 

چگونگی ساختن گچ کشته

برای ساخت ملات کشته در ابتدا گچ را با الک های ریز غربال می نمایند. سپس گچ را مثل ملات های معمولی گچ درست می کنند. سپس سریعا بعد از آنکه دانه های ریز گچ را درون آب ریختند با استفاده از دست مالش می دهند تا مانع درست شدن کریستال های لازم برای سخت شدن ملات شوند. بعد از حدودا ده تا دوازده دقیقه مالش دادن ملات ، این ملات اصلا قبل از خشک شدن سخت نخواهد شد و در اصطلاح بنائی کشته می شود. ملات کشته به دلیل سخت نشدن به گچ کاران فرصت خواهد داد تا سطح وسیعی را با ماله خود کاملا ً صیقلی کنند.

 

دوغاب گچ

برای ساخت دوغاب گچی دقیقا باید مانند ساخت ملات گچ عمل نمود و تنها از آب با حجم بیشتری استفاده کرد. بطوریکه ملات حاصل رقیق تر و روان تر باشد. از دوغاب در پر کردن درز طاق ضربی ساختمان ها استفاده می کنند. دوغاب گچ را باید پیش از زیاد شدن حجم گچ مصرف کنند اما ملات گچ را بعد از زیاد شدن حجم اولیه استفاده می کنند.

 

دیواره‌‌‌ گچی

سال های زیادی بسیاری از مهندسان و ساختمان سازان در تلاش برای ساخت دیواری دارای مشخصات عملکردی با کارایی بالا بودند.فن سبک سازی دیواره ها ،ضد زلزله ،دوام بالا و همچنین عدم قرار دادن نگهدارنده ها، مقاوم بودن در مقابل حرارت بالا و پایین و اصوات ، همگی از ویژگی های عملکردی یک دیوار مرغوب است.

پانل های پیش ساخته گچی به دلیل داشتن این مشخصات و کارایی بسیار آسان و سریع آن ها سالهای زیادی است که در تمامی کشورهای جهان به خصوص اروپا، جزو مصالح ساختمانی مرغوب و اصل مطرح می شود. دیوارهای گچی ضخامتهای گوناگون هفت، هشت و دوازده سانتی متری دارند. به طور کلی مناسب ترین نوع از مصالح ساختمانی برای ساختن دیوار های داخل ساختمان و جدا سازی فضاهای داخلی ، این دیواره می باشد.

 

نکته مهم : جهت برقراری ارتباط با واحد فروش و یا استعلام موجودی انبار کافیست از ( استعلام قیمت ) استفاده کنید ، با تشکر واحد پشتیبانی پخش میثم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات
پیمایش به بالا