مصالح ساختمانی برای ساخت و ساز

پی ساختمان و اهمیت آن در ساخت و ساز

فهرست مطالب

در تعریف اصولی پایه و اساس ساختمان که با خاک در ارتباط است پی گفته می شود . که در واقع استاندارد سازی سازه مانع نشست ، مانع تخریب و مقاوم در برابر وزن ساختمان می باشد . مقاوم سازی ساختمان باید اصولی بوده تا بار سازه باعث نابودی و خسارت جبران ناپذیر به ساختمان نگردد .


زمان مورد نیاز برای مطالعه 8 دقیقه


پی ریزی مناسب و استفاده استاندارد از مصالح باعث استحکام ساختمان شده و سازه درگیر حرکت های جانبی نمی شود ، در این مقاله از سایت پخش میثم بهترین شرکت مصالح ساختمانی رشت به بررسی اهمیت پی در ساخت و ساز می پردازیم.

اثرات مهم پی در ساخت و ساز

در واقع پی در ساخت و ساز نقش مهمی دارد که از جمله وظایف مهم آن ارسال وزن ساختمان به زمین ، جلوگیری از نشست ، جلوگیری از حرکات جانبی ساختمان ، ایجاد استحکام و مقاوم سازی می باشد .

تمام ساختمان ها بعد از ساختن تا حدی دچار نشست می شود . که پی ریزی های محکم باعث  جلوگیری از نشست نا متعادل ساختمان می شود . اگر مقاوم سازی ساختمان به درستی صورت نگرفته باشد ساختمان از تعادل خارج می شود .

انواع پی

انواع پی و قسمت آن
پخش میثم
  • پی های سطحی
  • پی های نیمه عمیق
  • پی های چاهی
  • پی های عمیق
  • پی های مرکب

تعریف پی های سطحی :

پی های سطحی نوعی از پی ریزی هایی است که به سطح زمین نزدیک بوده و به طور کلی به سه بخش تقسیم می شود :

  • سطحی گسترده
  • سطحی منفرد
  • سطحی نورای شبکه ای

 

در ادامه بخوانید: 5 ایده جذاب برای طراحی دیوار آجری

تعریف پی های عمیق :

خاک زمین در صورتی که برای ساخت سازه مقاومت بالایی نداشته باشد ، پی ریزی به صورت عمیق اجراء می شود که برای انتقال پی ریزی از شمع های ستون استفاده می شود . شما برای خرید انواع مصالح ساختمانی و موجودی آن و استعلام قیمت می توانید به سایت پخش میثم شرکت مصالح ساختمانی رشت مراجعه کنید .

مطالعه کنید  تفاوت شن و ماسه و کاربردهای آن در ساختمان سازی

بار های مرده در ساختمان چیست ؟

بارهایی که ناشی از وزن تمامی بخش های بی حرکت ساختمان که برآمده از اندام های سازه بوده و در طول عمر ساختمان مقدار آن ثابت می  باشد . و باعث مقاوم سازی ساختمان می گردد . و عبارت اند از :

دیوار ها ، کف ، راه پله ، تیر ها ، ستون ها ، تجهیزات و تاسیسات می توان اشاره کرد .

بارهای زنده در ساختمان چیست ؟

بارهایی که ناشی از وزن موقت به سازه اطلاق می شود . که حاوی وزن انسان ها و وسایلی که در کف سازه حرکت می کنند ، این بارها ممکن است در لحظه ای در سازه موجود باشند ، یا موجود نباشند .

پی در زبان عامیانه :

شالوده یا فونداسیون (Foundation) جزئی از یک سازه ساختمان هستند که در پایین ترین قسمت سازه قرار دارند و تمام بار ساختمان بر روی آن قرار می گیرد و مقاوم سازی ساختمان از وظایف مهم آن است که مهندسان ساختمانی گاهی اوقات به جای استفاده از کلمه پی ، از شالوده یا فونداسیون استفاده می کنند .

ما در مجموعه پخش میثم یکی از ارائه دهندگان مصالح ساختمانی رشت شما را به خرید وسایل ساختمانی خوب و به صرفه و راحت دعوت می کنیم .

ابعاد فونداسیون چگونه حساب می شود ؟

شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شود  که چگونه ابعاد فونداسیون را اندازه گیری می کنند . این ابعاد بستگی به مقاومت خاک ، مقدار بار وارده و جنس مصالح مشخص می شود . در واقع فونداسیون به مقدار بار وارده رابطه مستقیم و با مقاومت خاک رابطه معکوس دارد . یعنی هر چه بار وارده بیشتر باشد ، فونداسیون شامل ابعاد بزرگ تر و مقاوم تری خواهد شد . و مقاومت خاک هم بیشتر می شود .  و باعث مقاوم سازی ساختمان می گردد .

مطالعه کنید  کاربرد آجرهای عایق صوتی

رابطه بین پی و شناژ

پی و شناژ ساختمان
پخش میثم

لغت شناژ ریشه فرانسوی دارد . و به معنی زنجیر کردن است . شناژ ها باید به گونه ای وصل شوند ، که فاصله عمودی به 5 و فاصله افقی به 4 متر باشد . و بتن ریزی باید طوری انجام شود ، تا فضای داخلی شناژ را کاملا پر کند .

وظیفه شناژ کنترل و مهار کردن است . دیگر وظایف شناژ ایستادگی با نیروهای افقی و یکنواخت کردن در ساختمان را به عهده دارد . اگر فونداسیون منفرد دارای ابعاد بزرگی باشد ، دو فنداسیون با هم ، ترکیب شده و یک فونداسیون مرکب ایجاد می کند و در فونداسیون های نواری که در بهترین فونداسیون های سطحی قرار دارد ، و ساده هم نیز می باشد که به صورت یک نوار در زیر ستون قرار می گیرد. که از این فونداسیون برای مقاوم سازی ساختمان از یک جهت یا از دو جهت به هم متصل می توان استفاده کرد.

در پروژه های ساختمانی مراحل فونداسیون شکل یکسانی در اجرا دارند. اولین قدم در پروژه ساختمانی پیاده سازی نقشه فونداسیون به روی زمین است و در مرحله بعدی می توان از جزئیات روی نقشه استفاده کرد .

جمع بندی

برای احداث ساختمان باید خاک آن زمین توسط مهندسان ژئوتکنیک مورد بررسی قرار گیرد . مهندسان با بررسی رفتار زمین و اختلالات متحمل ، اقدام به ساخت سازه می کنند . در واقع با بررسی خاک و آزمایش کردن بر روی آن ، به این نتیجه خواهند رسید که از چه نوع فونداسیونی استفاده کرده ، تا باعث مقاوم سازی ساختمان گردد و احتمال خسارات را به صفر برسانند .

مطالعه کنید  انواع ملات ساختمانی

مهندسان ژئوتکنیک حتی با بررسی قدرت زمین در برابر زمین لرزه نوع مصالح را تعیین می کنند . در واقع انوع خاک ها با مهندسی متناسب ، چگونگی جایگذاری ، چگونگی فعالیت عمرانی از اقدامات ضروری به حساب می آید .

ساخت و ساز در بخش های اقتصادی از مهم ترین شاخه هایی هستند که نقش کلیدی در رشد اقتصای کشور ایجاد می کند . و همین باعث شده مقاوم سازی ساختمان کمتر مورد توجه قرار بگیرد و استفاده نکردن از ، مهندسان ساختمانی و مصالح مناسب خسارات هنگفتی به بار بیاورد . شما می توانید برای ثبت سفارش بهترین مصالح ساختمانی رشت و دریافت استعلام قیمت محصولات به بخش فروشگاهی سایت پخش میثم مراجعه کنید.ممنون که تا پایان این مقاله مراه ما بودید.

روزو روزگارتان خوش

نکته مهم : جهت برقراری ارتباط با واحد فروش و یا استعلام موجودی انبار کافیست از ( استعلام قیمت ) استفاده کنید ، با تشکر واحد پشتیبانی پخش میثم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات
پیمایش به بالا