افزایش مقاومت بتن

سیمان مورد استفاده برای افزایش مقاومت بتن

فهرست مطالب

از ترکیب خمیر و سنگدانه بتن بوجود می آید. سه چهارم حجم بتن را سنگدانه تشکیل داده که شامل شن و ماسه و خرده سنگ می شود وخمیر بتن هم از ترکیب آب و سیمان است.

زمان مورد نیاز برای مطالعه : 5دقیقه

تمام افرادی که در حوزه ی ساخت و ساز فعالیت دارند می دانند که جنس و کیفیت سیمان بسیار در مقاومت بتن تاثیر گذار است از این رو در این مقاله می خواهیم در مورد افزایش مقاومت بتن با توجه به نوع سیمان صحبت کنیم. پخش میثم آماده ی ارائه انواع مصالح ساختمانی از جمله سیمان به سراسر کشور می باشد جهت ارتباط با ما وارد سایت پخش میثم شوید.

 

تاثیر نوع سیمان در مقاومت بتن و رابطه با مقاومت فشاری بتن

در ساخت و ساز یک ساختمان یا بنا بهتر است قدرت و توانایی بتن بالا باشد که دراین مهم باید به قوانینی که برای تولید بتن قوی مورد نیاز است آگاه باشید، از این رو یکی از مصالحی که در افزایش مقاومت بتن نقش اساسی دارد سیمان می باشد.

اگر ماده ای در مقابل تنش ها مقاوم باشد و دچار شکستگی نشود میگوییم دارای مقاومت فشاری است یکی از اصلی ترین پایه های ساخت و ساز بتن می باشد و معمولا قبل از اضافه شدن سیمان به آن زودتر از هر زمانی می شکند.

یکی دیگر از مسائل تاثیر گذار در میزان مقاومت بتن میزان تخلخل است رابطه ی بین مقاومت و تخلخل سنگدانه ها عکس یکدیگرند، به این صورت که هرچه تخلخل بیشتر باشد مقاومت کمتر می شود.

مطالعه کنید  انواع ملات ساختمانی

ناگفته نماند که آب مصرف شده نسبت به سیمان مصرف شده در میزان مقاومت نیز تاثیر گذار است.

 

انداره گیری مقاومت فشاری بتن

بتن ها معمولا با مقاومت فشاری بالا تولید می شوند و مورد استفاده قرار می گیرند چون مقاومت فشاری در بتن بسیار پر اهمیت تر از مقاومت های دیگر است.

همانطور که گفته شد وجود سیمان بسیار بر مقاومت فشاری بتن تاثیر گذارمی باشد. سیمان ها انواع و درجات مختلفی دارند که همین موارد درجه های مختلفی از تخلخل در میان سیمان و بتن را بوجود می آورد و بر روی آن تاثیر میگذارد، که این تاثیرات در بتن به صورت منفی یا مثبت خود را نشان می دهد.

اگر مقاومت فشاری در یک بتن کم باشد ممکن است در اثر فشارهای خارجی و بیرونی شکست را در آن ببینید اگر تخلخل و فضاهای خالی نیز در بتن وجود داشته باشد این شکستگی ها پدیدار می شوند بعد از بررسی شکستگی های بتن می توانید مقدار مقاومت فشاری را اندازه بگیرید.

 

در ادامه بخوانید: سیمان در آب و هوای سرد

 

تاثیر جنس و نوع سیمان در مقاومت فشاری بتن بصورت فنی

از بین سیمان های موجود در بازار سیمان پورتلند نوع 3 نسبت به سیمان پورتلند نوع 1 واکنش پذیرتر است و استفاده از نوع 3 را بدلیل اینکه هنگام ترکیب شدن با آب فضای هوایی یا همان تخلخل کمتری ایجاد می کند به شما پیشنهاد می دهیم.

از این رو مقاومت فشاری بتنی که با سیمان پورتلند نوع 3 ساخته شده بالاتر و بیشتر است.

پخش میثم بزرگترین توزیع کننده و تولید کننده مصالح ساختمانی رشت با ارائه انواع سیمان های با کیفیت در ساخت بتن مقاوم و مستحکم با شما همکاری می نماید.

مطالعه کنید  بهترین شرکت تولید و پخش مصالح ساختمانی گیلان
سیمان و مقاومت بتن
سیمان پخش میثم

 

وجود ناخالصی سیمان و تاثیر آن در مقاومت فشاری بتن

سیمان هایی که در ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرند گاهی خالص و گاهی دارای ناخالصی هستند. هرچه ناخالصی بیشتر باشد تاثر منفی و بدی در مقاومت فشاری بتن میگذارد.

به این صورت که باعث ایجاد شوره در روی بتن در زمان گیرش آن می شود و میلگردهای استفاده شده در بتن هم دچار شکستگی و خوردگی می شوند. ناگفته نماند که ناخالصی هایی که در بتن هست همه اش بخاطر سیمان نیست بلکه آب هم ممکن است ناخالصی هایی را به بتن بدهد.

دانه بندی سیمان و تاثیر آن در میزان مقاومت فشاری بتن

همانطور که در مقالات معرفی انواع سیمان گفته شد سیمان ها مدل های مختلفی دارند که دانه بندی و شکل آنها با هم متفاوت است که همین دانه بندی روی مقاومت فشاری بتن تاثیر گذار می باشد، به این صورت که هرچه دانه بندی سیمان بیشتر، میزان تخلخل آن کمتر و در نهایت مقاومت فشاری بهتر و بیشتر است.

قابل توجه است که در بعضی مواقع با پایین بودن مقدار تراکم مقدار تخلخل بالا می رود و باعث ایجاد شکست در بتن می شود.

مرکز پخش مصالح ساختمانی رشت با توزیع انواع مصالح ساختمانی به سراسر ایران در خدمت شما مهندسین و معماران گرامی می باشد. جهت سفارش محصول مورد نظر به پشتیبانی پخش میثم در همین سایت سری بزنید. ممنون از اینکه تا پایان مقاله همراه ما بودید امیدواریم که برایتان مفید واقع شده باشد.

نکته مهم : جهت برقراری ارتباط با واحد فروش و یا استعلام موجودی انبار کافیست از ( استعلام قیمت ) استفاده کنید ، با تشکر واحد پشتیبانی پخش میثم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات
پیمایش به بالا